ترامپ دستور خروج آمریکا از معاهده تجاری اقیانوس آرام را صادر کرد

ترامپ دستور خروج آمریکا از معاهده تجاری اقیانوس آرام را صادر کرد
نگارش از Euronews

دونالد ترامپ همان طور که در طول مبارزه های انتخاباتی وعده داده بود، در اولین روز ورود به کاخ سفید دستور خروج آمریکا را از معاهده موسوم به ترنس-پسیفیک یا توافق تجاری اقیانوس آرام صادر…

دونالد ترامپ همان طور که در طول مبارزه های انتخاباتی وعده داده بود، در اولین روز ورود به کاخ سفید دستور خروج آمریکا را از معاهده موسوم به ترنس-پسیفیک یا توافق تجاری اقیانوس آرام صادر کرد.

بر اساس این توافق که سال گذشته در میان ۱۲ کشور حاصل شد کشورهای عضو قادر می شوند که مبادلات تجاری خود را با تعرفه ای بسیار کمتر از تعرفه کنونی انجام دهند.

آقای ترامپ پس از امضای دستور خود گفت: «ما معاهده تجاری خواهیم داشت اما با هر کشوری معاهده ای جداگانه امضا می کنیم. اگر کسی بدرفتاری کند، بلافاصله نامه خروج خود را از پیمان برای آنها می فرستیم. یک ماه فرصت می دهیم. اگر رفتارشان را اصلاح کنند، می مانیم وگرنه می رویم.»

کشورهایی که شامل این پیمان می شوند از جمله آمریکا، کانادا، مکزیک، ژاپن و استرالیا حدود ۴۰ درصد اقتصاد جهان را تشکیل می دهند.

دونالد ترامپ همچنین گفته است که درباره معاهده تجاری نفتا با مکزیک و کانادا دوباره گفتگو می کند.

انریکه پنیا نیتو رئیس جمهوری مکزیک که نگران سرنوشت این دو معاهده تجاری است گفت: «نه رویارویی کارساز است و نه تسلیم. گفتگو تنها راه حل است.»

پیمان اقیانوس آرام هنوز رسما توسط کشورهای عضو اجرا نشده است. باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حامیان این توافق بود.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن پیش تر گفته بود که این معاهده بدون آمریکا بی معنی خواهد بود و به همین دلیل مذاکره کردن غیرممکن می شود.

از طرفی شماری از تحلیلگران می گویند که چین ممکن است بتواند خلاء ناشی از خروج آمریکا را پر کند.

این پیمان منتقدانی در آمریکا و کشورهای دیگر داشته است که اعتقاد دارند اجرای آن فقط به نفع شرکتهای بزرگ و چندملیتی خواهد بود.

مطالب مرتبط