بشار اسد متهم به «استفاده از سلاح شیمیایی» در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بشار اسد متهم به «استفاده از سلاح شیمیایی» در سوریه

محققان بین المللی برای نخستین بار، احتمال مسوولیت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و برادرش را در استفاده از بمب های شیمیایی در جنگ داخلی این کشور یادآور شدند.

این گروه از محققان با تهیه گزارشی برای سازمان ملل متحد و سازمان دیده بان منع استفاده از سلاح های شیمیایی، پیش تر بدون ذکر نام، از شناسایی واحدهایی نظامی در این رابطه یاد کرده بودند.

این گزارش درباره سلسله حملات شیمیایی طی سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی است و در آن از اشخاص حقیقی نام برده شده است. در فهرست اسامی، نام ماهر برادر کوچک تر رئیس جمهوری سوریه دیده می شود.

از سویی دیگر بر اساس ویدئویی که روز جمعه در شبکه های اجتماعی منتشر شده ادعا می شود که ارتش آزاد سوریه در روستاهای حوالی شهر باب به مواضع گروه «دولت اسلامی» موسوم به داعش حمله کرده است. ارتش آزاد سوریه از سوی ارتش ترکیه پشتیبانی می شود.

این حملات طی هفته های اخیر تکرار شده و از آن به عنوان بخشی از عملیات «سپر فرات» یاد می شود. هدف ترکیه از این عملیات نظامی، عقب راندن داعش از مناطق مرزی شمال سوریه است.

برخی از گزارش ها نیز به نقل از مقامات حکومت بعث سوریه، ارتش اسرائیل را به حمله هوایی در مناطقی در نزدیکی دمشق متهم می کند. در این گزارش ها آمده که در نخستین ساعات روز جمعه فرودگاه نظامی دمشق هدف قرار گرفته شده است.