Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش ها به درگذشت ناگهانی اکبر هاشمی رفسنجانی

واکنش ها به درگذشت ناگهانی اکبر هاشمی رفسنجانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی مرگ ساده‌ای نیست. اگر از نقش او در فرایندی که به پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ انجامید برای لحظه‌ای چشم بپوشیم، حضور او در بالاترین سمت‌های سیاسی از ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۵ یعنی بمدت ۳۸ سال، جایگاه منحصر بفرد او را در سازمان سیاسی جمهوری اسلامی بخوبی نشان می دهد. جایگاهی که از خلال واکنش مقامات کنونی و پیشین جمهوری اسلامی و همچنین موافقان و مخالفان او، می توان سنگینی آنرا حس کرد.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در پیام تسلیت خود از هاشمی بعنوان رفیق دیرین و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی یاد کرده و از «هوش وافر و صمیمیت کم نظیر او» سخن گفته است. رهبر جمهوری اسلامی در پیام رسمی خود از عنوان «حجت الاسلام» برای هاشمی استفاده کرده و تاکید کرده است که «اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر باشدت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوت‌های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.»
با این حال در حساب توئیتری آقای خامنه ای از هاشمی رفسنجانی با عنوان «آیت الله» نام برده شده است. اختلافی در برآورد جایگاه هاشمی رفسنجانی در فضای سیاسی ایران که حتی تا دفتر رهبری هم راه یافته است.

Ayatollah Khamenei's message on the passing away of Ayatollah Hashemi Rafsanjani:https://t.co/2NjDNyAoPzpic.twitter.com/ke5tP6j8qW

— Khamenei.ir (@khamenei_ir) January 8, 2017

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ابتدا در توئیتر در پیامی خبر درگذشت هاشمی را منتشر کرد و نوشت:«روح بزرگ مرد انقلاب و سیاست، مظهر صبر و استقامت به آسمان عروج کرد.» رئیس جمهوری ایران سپس در پیامی رسمی درگذشت هاشمی را تسلیت گفت. در بخشی از پیام او آمده است: «امروز اسلام سرمایه‌ای پرارزش، ایران امیری بزرگ، انقلاب اسلامی پرچمداری شجاع و نظام مدبری کم‌نظیر را از دست داد.او محبوب امام بود و خادم مردم؛ هرکجا که او مسئولیت آن را بر عهده داشت، مایه آرامش امام و رهبری و مردم بود.»

امروز اسلام سرمایه‌ای پر ارزش، ایران #امیری_بزرگ، انقلاب اسلامی پرچمداری #شجاع و نظام مُدبری #کم‌نظیر را از دست داد. #هاشمی_رفسنجانی

— حسن روحانی (@Rouhani_ir) January 8, 2017

محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران نیز در پیامی با تسلیت درگذشت هاشمی رفسنجانی نوشته است: «او اندیشمندی اسلام‌شناس و آزادی خواه و انقلابی و خستگی ناپذیر و مورد اعتماد و عنایت ویژه حضرت امام و گره گشا در تنگنا‌ها و بحران‌ها بود و قهرمانی که جز به اعتلاء‌ انقلاب و ایران و دفع و رفع خطر‌ها از نظام و مردم نیاندیشید وعمل نکرد.» > پیام تسلیت #سیدمحمدخاتمی به مناسبت درگذشت آیت الله #هاشمی_رفسنجانیhttps://t.co/JWgD97N4Hzpic.twitter.com/YgbC0GASHR

— KhatamiMedia (@Khatamimedia) January 8, 2017

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز با انتشار اطلاعیه ای از هاشمی بعنوان مرد بزرگی با شصت سال مبارزه با استبداد و استعمار یاد کرده و گفته است: «در تمام این دوران او همراه با حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) امام امت را یاری کرد و چون پروانه گرد وجود آن پیر فرزانه گشت. انتخاب رهبر جدید انقلاب فرصتی بود تا هاشمی عزیز، باور و ایمان خود را نسبت به حضرت آیت الله خامنه ای نشان دهد. به عنوان رئیس جمهور، حداکثر همراهی را با رهبری داشت و رهبر معظم انقلاب همواره از دولت ایشان حمایت کردند.سپس در جایگاه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، لحظه ای از خدمت به نظام اسلامی فروگذاری ننمود. علاقه وافر او به حفظ نظام و اعتلای آن و عشق او به رهبری، دشمنان را به کینه ورزی مداوم نسبت به او وامی داشت.»

محمد تقی مصباح یزدی نیز در با تسلیت درگذشت هاشمی رفسنجانی گفت: « آقای هاشمی‌رفسنجانی قبل و بعد از انقلاب اسلامی در خدمت نظام اسلامی بوده و خدمات فراوانی نسبت به نظام اسلامی داشتند که دعا می‌کنیم خداوند ایشان را به اولیای‌ خود، امام راحل و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی محشور بفرمایند.»

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران با تسلیت درگذشت هاشمی رفسنجانی در پیامی نوشت: «ایشان سالهای متمادی از مبارزان نهضت در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بودند و بعد از انقلاب نیز از موثرترین شخصیتهای نظام در کنار امام (ره) و مقام معظم رهبری در سمتهای مختلف به نظام اسلامی خدمت کردند.»

علی اکبر ناطق نوری رئیس دفتر بازرسی رهبر ایران نیز در پیام تسلیتی نوشته است: «خبر ارتحال مبارز برزگ انقلاب، یار وفادار امام و رهبری و همسنگر پیشکسوتم حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی عمق جانم را سوزاند»

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی با تسلیت درگذشت هاشمی گفت: «ایشان یار نزدیک امام (ره)، شهید مطهری و رهبر انقلاب بودند که البته در سال‌های اخیر مقداری با ایشان خوب برخورد نشد ولی وظیفه خود را انجام می‌دادند.»
محمد رضا عارف نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در پیامی از هاشمی بعنوان «پدر معنوی کشور و جوانان» نام برده است.

خانواده مهدی کروبی از رهبران جنبش سبز که در حبس خانگی به سر می برد در بخشی از پیام تسلیت شان نوشته اند: «آقای هاشمی پس از انقلاب مسئولیت های مهمی بر عهده داشت، اما نقطه عطف او پس از انقلاب را می توان در حوادث پس از سرکوب خشن ۸۸ دید. جایی که او ماندن در کنار مردم را بر قدرت حاکم ترجیح داد.»

دختران موسوی و رهنورد رهبران محبوس جنبش سبز نیز در پیامی درگذشته هاشمی را از سوی والدینشان به خانواده وی تسلی گفته اند و نوشته اند: «اگر چه ایشان با قلبی زخم خورده ناشی از هجوم بی رحمانه اتهام ها، هتاکی ها و جفای بسیاری که به دلیل همدلی با مردم تحمل کرد دار فانی را وداع گفت اما این همدلی ها بنا بر وعده الهی ماجور در نزد حضرت حق و در کار مجاهدت های فراموش نشدنی در سال های قبل و پس از انقلاب چه در نقش انقلابی جان‌برکف یا در جایگاه مسئولیت‌های مختلف در نظام محکم و روشن و مؤثر باقی خواهد ماند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف هفته‌ای ۱۸ جسد مجهول‌الهویه در تهران؛ کمتر از ۱۰ درصد تابعیت خارجی دارند

خامنه‌ای از رئیسی تمجید کرد اما او را شهید خطاب نکرد؛ آیا لحن سرد و رسمی رهبر ایران معنای خاصی دارد؟

کشته شدن ۹ نفر در یک تصادف؛ مرگبارترین حادثه رانندگی نوروزی ایران رخ داد