اولاند: با داعش در عراق و سوریه بجنگیم تا در فرانسه حملۀ تروریستی نشود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اولاند: با داعش در عراق و سوریه بجنگیم تا در فرانسه حملۀ تروریستی نشود

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه که برای دیدار با مقامات عراق و اقلیم خودمختار کردستان عراق به این کشور سفر کرده است، جنگ با داعش و شکست آن در این منطقه را برای جلوگیری از اقدامات تروریستی در فرانسه ضروری دانست.

رئیس جمهوری فرانسه که برای دور بعدی نامزد نشده است، پس از دیدار خود با رئیس جمهوری عراق و نخست وزیر این کشور، در سخنانی گفت: «ما یک دشمن مشترک داریم و آنهم تروریسم، داعش و بنیادگرایی است. ما باید این دشمن را در روی زمین یعنی جاییکه حضور دارد در عراق و در سوریه شکار کنیم. بموازات آن نیز باید رابطه های موجود میان این گروههای تروریستی و افرادی که بازیچۀ آنها قرار می گیرند و حملات تروریستی را در کشورهای مختلف صورت می دهند مورد توجه قرار دهیم.»

فرانسوا اولاند تنها رئیس جمهور یک کشور غربی است که از زمان آغاز ائتلاف سرکوب علیه داعش به عراق سفر می کند. این دومین سفر وی به عراق و اقلیم خودمختار کردستان عراق است. وی در دیدار خود با مقامات عراق و نیروهای فرانسوی در این کشور، بر ارادۀ فرانسه به جنگ با اتباع این کشور که به داعش پیوسته اند و دستگیری آنها در صورت بازگشت به فرانسه تاکید کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه در این سفر همچنین از خطوط مقدم نبرد با داعش در موصل بازدید کرده و در جریان پیشروی ها علیه این گروه تروریستی برای آزادسازی موصل قرار گرفته است. وی پس از بازدید از مواضع نیروهای عراقی و پیشمرگه ها به خبرنگاران گفته است این نیروها «در حال بریدن سر افعی بزرگ» هستند.

در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ نیروی نظامی فرانسوی بعنوان مشاور برای آموزش نیروهای ضد تروریسم ارتش عراق در این کشور حضور دارند. ناو هواپیمابر شارل دوگل نیز حملات جنگنده های فرانسوی علیه مواضع داعش در عراق را در قالب ائتلاف سرکوب این گروه تروریستی هدایت می کند.