تظاهرات در بیت المقدس در مخالفت با برچیدن شهرک اسرائیلی امونا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات در بیت المقدس در مخالفت با برچیدن شهرک اسرائیلی امونا

صدها نفر از ساکنان بیت المقدس سه شنبه شب در مخالفت با طرح برچیدن شهرک اسرائیلی آمونا در کرانه باختری رود اردن دست به تظاهرات زدند.

این افراد که اغلب آنها را جوانان تشکیل می دادند با اجتماع در مقابل اقامتگاه خصوصی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواستار ممانعت دولت از اجرای حکم دیوان عالی این کشور برای تخریب شهرک آمونا شدند.

یکی از تظاهرکنندگان که از اعضای جنبش حامی بسط شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن است می گوید: «اگر دولت راستگرای لیکود نمی تواند در یهودا و شومرون (کرانه باختری رود اردن) جایی که یهودیان در آن حق زندگی کردن دارند، نظم برقرار کند، بنابراین حق ندارد امورات این کشور را در دست بگیرد.»

شهرک آمونا که در نزدیکی رام الله و بر روی اراضی خصوصی فلسطینیان بنا شده نه تنها از دید جامعه بین الملل بلکه بر اساس قوانین جاری اسرائیل در کرانه باختری رود اردن غیر قانونی تلقی می شود.

چهل خانواده اسرائیلی در این شهرک زندگی می کنند که به موجب رای دیوان عالی اسرائیل مبنی بر غیر قانونی بودن ساخت آن باید از آنجا تخلیه شوند.

حدود ۴۰۰ هزار نفر در کرانه باختری رود اردن تحت حفاظت ارتش اسرائیل که اراضی فلسطینی را در اشغال خود دارد، در شهرک های اسرائیلی زندگی می کنند.

جامعه بین الملل هر گونه شهرک سازی و استقرار شهروندان اسرائیلی در اراضی اشغالی را غیر قانونی می داند.