ارتش سوریه پاکسازی بخش قدیمی حلب را آغاز کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ارتش سوریه پاکسازی بخش قدیمی حلب را آغاز کرده است

نیروهای ارتش سوریه روز چهارشنبه پس از بدست گرفتن کنترل بخش قدیمی حلب در شرق این شهر، پاکسازی خانه به خانۀ این منطقه را آغاز کردند. ارتش سوریه و نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور با پشتیبانی جنگنده های روسی توانستند صبح روز هفتم دسامبر، بخش قدیمی حلب را نیز از دست گروههای مسلح خارج کنند.

با پیشروی نیروهای دولتی در شرق و جنوب حلب که در اختیار گروههای مسلح ضد دولتی مانند ارتش آزاد سوریه و فتح الشام یا نورالدین زنگی قرار داشت، غیرنظامیان زیادی تلاش می کنند خود را به مناطق غربی تحت کنترل نیروهای دولتی برسانند.

به گزارش منابع نزدیک به دولت سوریه، از زمان آغاز دور جدید این حملات که از اواسط نوامبر آغاز شده، نیروهای دولتی که از حمایت حزب الله، نیروهای نظامی ایرانی و شبه نظامیان شیعۀ عراق برخوردارند توانسته اند بخش های زیادی از شرق حلب را از دست گروههای مسلح ضد دولتی خارج کنند.

گروههای مسلح ضد دولتی پس از شکست در بخش قدیمی حلب خواستار پنج روز آتش بس شده اند تا بتوانند غیرنظامیان را از بخش های شرقی خارج کنند اما دولت سوریه و مسکو می گوید این گروهها از این آتش بس برای تقویت مواضع خود استفاده می کنند.

رئیس جمهوری سوریه هر گونه آتش بس را رد و اعلام کرده است تا زمانیکه نیروهای مسلح شورشی از حلب خارج نشوند، این نبردها ادامه خواهد یافت.

همزمان، وزیر خارجۀ روسیه روز چهارشنبه در ادامۀ مذاکرات برای رسیدن به یک طرح مشترک بمنظور حل بحران سوریه، با همتای آمریکایی خود در هامبورگ دیدار کرد. جان کری که در سفر خداحافظی خود به اروپا بسر می برد، در حاشیۀ دیدار با سرگئی لاوروف خواستار پایان دادن به تمامی مناقشات و درگیری ها در سوریه میان طرف های درگیر با کمک روسیه شده است.

به موازات دیدار این دو در هامبورگ، کشورهای آمریکا، کانادا، ایتالیا، بریتانیا، آلمان و فرانسه در نامه ای از روسیه و ایران خواسته اند از نفوذ خود برای برقراری آتش بس فوری در حلب برای پایان دادن به «فاجعۀ انسانی در این شهر» استفاده کنند.