وداع با فرمانده فیدل؛ خاکستر پیکر رهبر انقلاب کوبا در سانتیاگو به خاک سپرده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وداع با فرمانده فیدل؛ خاکستر پیکر رهبر انقلاب کوبا در سانتیاگو به خاک سپرده شد

امروز در کوبا آخرین روز از ۹ روز عزای عمومی است و ۲۱ گلوله توپ در هاوانا شلیک شد به احترام یاد فیدل کاسترو.

خاکستر پیکر رهبر انقلاب کوبا، امروز یکشنبه (۴ دسامبر ۲۰۱۶ میلادی، ۱۴ آذرماه ۱۳۹۵ شمسی) در آرامگاه «سانتا ایفیخنیا» شهر سانتیاگو در کنار مزار «خوزه مارتی» قهرمان ملی و استقلال کوبا به خاک سپرده شد.

صدها هزار نفر از دوستداران فیدل کاسترو در دهکده ها و شهرها در طول مسیر یک هزار کیلومتری که کاروان حامل خاکستر وی از هاوانا تا سانتیاگو می پیمود؛ فریاد «زنده باد فیدل» و «من فیدل هستم» را سر می دادند.

کاروان بر عکس مسیری را پیمود که انقلاب کوبا ۵۷ سال پیش آن را با فیدل و همرزمانش از زادگاه انقلاب در سانتیاگو تا هاوانا پیموده بود.

رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا در میدان انقلاب سانتیاگو در جمع بزرگی از دوستداران فیدل کاسترو گفت که رهبر انقلاب کوبا مخالف هرگونه اسطوره سازی از خود بوده و وصیت کرده است تا هیچ کوچه و خیابانی یا بنایی به یاد او نامگذاری نشود و مجسمه، آرامگاه و یا بنای یادبودی نیز از او و برای او برپا نشود.

شماری از رهبران دنیا خصوصا کشورهای آمریکای لاتین از جمله «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا، «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری نیکاراگوئه، «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی، «لولا دا سیلوا» و «دیلما روسف» روسای جمهوری پیشین برزیل در آخرین مراسم وداع با فیدل کاسترو حضور داشتند.