تیم انتقال قدرت ترامپ پیشنهادها برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بررسی می‌کند

تیم انتقال قدرت ترامپ پیشنهادها برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بررسی می‌کند
نگارش از Euronews

تیم انتقال قدرت دونالد ترامپ مشغول بررسی پیشنهادها برای اعمال تحریم‌های جدید «غیرهسته‌ای» علیه ایران است.

روزنامه فایننشال تایمز، روز جمعه به نقل ازمنابعی در کنگره آمریکا نوشت: مقام‌هایی از تیم انتقال قدرت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا با با نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره این کشور در تماسند و اعمال تحریم‌هایی تازه‌ «غیرهسته‌ای» علیه ایران را بررسی می‌کنند. بنا بر این گزارش، طرح تحریم‌های جدید ناظر به آزمایش موشک‌های بالستیک یا حقوق بشر هستند. فایننشال تایمز به نقل از منابع خود نوشته است که طراحی تحریم‌های جدید قرار است به گونه‌ای انجام شود که موجب لغو توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی نشود.


توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی (حدود یک سال قبل) اجرایی شد. بر اساس این توافق، تحریم‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و یک‌جانبه علیه برنامه هسته‌ای ایران، در قبال محدودیت این برنامه و نظارت بیشتر، لغو می‌شود. با وجود لغو و تعلیق بسیاری از تحریم‌ها، مقام‌های ایران در ماه‌های گذشته، از بی‌اثر یا کم اثر بودن برداشته شدن مجازات‌ها علیه این کشور، شکایت می‌کنند. دولت ایران در دوره پس از اجرایی شدن برجام موافقتنامه‌های اقتصادی بسیاری با کشورهای اروپایی و آسیایی منعقد کرد با این حال، بسیاری از موسسات پولی و بانکی بین‌المللی از حضور در بازارهای ایران احتراز می‌کنند. ترس مجازات از تحریم‌های غیرهسته‌ای ایالات متحده آمریکا و نگرانی از رویکرد ترامپ نسبت به جمهوری اسلامی ایران از جمله دلایل عدم حضور این موسسات در ایران شمرده می‌شود.

تنها ساعاتی پیش از انتشار این خبر، مجلس سنای آمریکا هم پس از کنگره، قانون تحریم‌های ایران را با اکثریت قاطع آرا تصویب کرده بود.

مطالب مرتبط