چرا فرآنسوا اولاند قدرت را رها کرد؟

چرا فرآنسوا اولاند قدرت را رها کرد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فرانسوآ اولاند شب گذشته در سخنرانی انصراف از نامزدی برای دوره دوم ریاست جمهوری گفت: «قدرت، امکانات و مکانهایی که می توان از آن استفاده کرد، هرگز هوش از سر من نبرد و برایم مهم…

آگهی

فرانسوآ اولاند شب گذشته در سخنرانی انصراف از نامزدی برای دوره دوم ریاست جمهوری گفت: «قدرت، امکانات و مکانهایی که می توان از آن استفاده کرد، هرگز هوش از سر من نبرد و برایم مهم نبود. من از مخاطرات پیش رو آگاه هستم و بنابراین تصمیم گرفتم که در انتخابات ریاست جمهوری نامزد نشوم.»

در جمهوری پنجم فرانسه (از ۵ اکتبر ۱۹۵۸ تا کنون) هیچ رئیس جمهوری در چنین موقعیتی قرار نگرفته است. میزان محبوبیت فرانسوآ اولاند بسیار پائین است و او با انتقاداتی روبروست که هیچ رئیس جمهوری در فرانسه با آن مواجه نشده است.

در مقایسه با رئیس جمهورهای پیشین و موقعیت مناسب تر آنها در پایان دوره اول ریاست جمهوری، آقای اولاند کمترین ضریب اطمینان یعنی ۱۳ درصد را در بین مردم فرانسه دارد. و تنها چهار درصد از فرانسویها از کارنامه کاری او اظهار رضایت می کنند.

این تصمیم بی سابقه و سنگین در پرونده سیاسی رئیس جمهوری فرانسه یک شکست به حساب می آید. خاموش شدن چشم امیدی که پس از دوره نیکلا سارکوزی به جناح چپ دوخته شده بود. در دوره ریاست جمهوری فرانسوآ اولاند، رشد اقتصادی چندان خوب نبود و رقم بیکاری کاهش چشمگیر ی نداشت.

پس از دو سال از آغاز دولتی که قرار بود متفاوت باشد، والری تریروایلر شریک سابق زندگی آقای اولاند از او جدا شد و در کتابی با عنوان «برای این لحظه متشکرم» عنوان کرد که فرانسوا اولاند در زندگی شخصی، افراد فقیر را با لقب «بی دندان» خطاب می کرده است. این موضوع برای رئیس جمهور سوسیالیست فرانسه یک رسوایی محسوب می شد.

بزرگترین دستاورد اصلاحات دوران خدمت آقای اولاند بدون شک، “مساله ازدواج برای همگان” یا قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در کشور بود. اما تصویب این قانون نیز آسان نبود و هزینه آن چندین ماه تظاهرات و روشن شدن شکاف و اختلاف نظر در جامعه فرانسه در مورد این جریان بود.

چندی بعد حملات تروریستی که از حمله به مجله شارلی ابدو آغاز شد و با حملات سیزدهم نوامبر پاریس و کشتار در شهر نیس ادامه یافت، جامعه فرانسه را در شوک عمیقی فرو برد. رئیس جمهور فرانسه باید همزمان با نشان دادن واکنش مناسب، در زمینه حفظ امنیت و حفاظت از جمهوری فرانسه نیز تلاش می کرد، اما چالشهای بعدی در راه بودند.

قانون لغو ملیت، یکی از مهمترین این چالش ها بود و سر و صدای زیادی به پا کرد. مطرح شدن این قانون با عقاید کابینه چپ آقای اولاند مغایرت داشت و باعث استعفای کریستیان توبیرا، وزیر دادگستری و طولانی و بحرانی شدن فرآیند تصویب قانون و در نهایت شکست آن شد.

اصلاح قانون کار نیز از دیگر حرکات بحث برانگیز دولت سوسیالیست فرانسوآ اولاند بود. مخالفان، این اصلاحات را بیش از اندازه لیبرال و حامی صاحبان کار می دانستند. قانونی که با وجود اعتراضات شدید که گاهی به خشونت هم کشیده می شد، دست آخر تصویب شد.

در مجموع می توان گفت که کابینه آقای اولاند با فراز و نشیب ها و آزمونهایی روبرو شد که نتیجه آنها، جدا شدن چندین وزیر از کابینه و کم شدن ضریب اطمینان مردم به ریاست جمهوری او شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از بازار ویژه کریسمس در استراسبورگ فرانسه

یکی از کلاه‌های ناپلئون نزدیک به ۲ میلیون یورو در حراج به فروش رفت

خوراندن مواد مخدر به قصد تعرض جنسی؛ همه آنچه باید درباره اتهامات سناتور فرانسوی مظنون دانست