احتمال انتخاب جیمز ماتیس برای وزارت دفاع آمریکا قوت گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
احتمال انتخاب جیمز ماتیس برای وزارت دفاع آمریکا قوت گرفت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری برگزیده ایالات متحده آمریکا جیمز ماتیس، ژنرال بازنشسته نیروی دریایی را برای مقام وزارت دفاع درنظر دارد.

هنوز وی به طور رسمی به عنوان نامزد این مقام معرفی نشده است. با این حال آقای ترامپ برای برگزیدن وی نیازمند تصویب قانونی تازه در کنگره است. در حال حاضر وزیر دفاع نباید طی هفت سال گذشته مشغول به کار بوده باشد.

ژنرال ماتیس که ۶۶ ساله است پس از بیش از چهار دهه خدمت در ارتش در بهار ۲۰۱۳ میلادی بازنشسته شد. وی از مخالفان شکنجه متهمان به تروریسم است. ژنرال ماتیس درباره تکنیک ـ «القای خفگی با آب» به آقای ترامپ گفته که «سیگار و آبجو در بازجویی تاثیر بیشتری دارد.»

رئیس جمهوری برگزیده ایالات متحده می گوید که نظرش درباره شکنجه متهمان به تروریسم تغییر نکرده ولی تحث تاثیر پاسخ این ژنرال بازنشسته قرار گرفته است.

باراک اوباما از سال ۲۰۰۹ میلادی استفاده از تکنیک های پیشرفته شکنجه را ممنوع کرد.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا و رئیس کمیته نیروهای مسلح در سنا هفته گذشته درباره استفاده مجدد از تکنیک القای خفگی به رئیس جمهوری برگزیده هشدار داد. آقای مک کین که به عنوان اسیر جنگی در ویتنام شکنجه شده است از مخالفان سرسخت شکنجه در ایالات متحده آمریکا است.