ارتش عراق: نزدیک به هزار داعشی را در موصل کشته ایم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ارتش عراق: نزدیک به هزار داعشی را در موصل کشته ایم

فرماندهی ارتش عراق که عملیات آزادسازی موصل را بعهده دارد از کشته شدن نزدیک به ۱۰۰۰ عضو داعش از زمان آغاز این نبردها خبر داده است. این نبردها از اواسط اکتبر آغاز شده و طی این مدت، نیروهای عراقی توانسته اند نیمۀ شرقی موصل را آزاد کنند.

نیروهای داعش در موصل نزدیک به پنج هزار نفر تخمین زده می شوند. به دلیل مخفی شدن تک تیراندازهای داعش در ساختمان ها، پاکسازی این مناطق به کندی پیش می رود.

در این عملیات، نیروهای پیشمرگه از شمال و پلیس عراق از جنوب و گروه شبه نظامی شیعه نیز از غرب نبردها برای آزادسازی شهر موصل را پیش می برند.

به گفتۀ ارتش عراق، بخش غربی موصل به دلیل تمرکز نیروهای داعش خطرناک تر است و این عملیات ممکن است چندین ماه بطول بکشد. علاوه بر مناطق شرقی شهر موصل، نزدیک به ۱۰۰ روستا و شهرک نیز در این استان از دست نیروهای داعش خارج شده است.

همزمان، ارسال غذا و لباس به مناطق آزاد شده توسط دولت عراق و سازمان های بین المللی ادامه دارد اما به گفتۀ مقامات این سازمان ها، این کمک ها برای پاسخگویی به نیازهای مردم در این مناطق ناکافی است.

کمیساریای پناهندگان سازمان ملل نسبت به وقوع یک بحران انسانی در این منطقه و ناکافی بودن اردوگاههای برپا شده برای کسانیکه از این شهر می گریزند، هشدار داده است. مقامات نظامی عراق نیز می گویند داعش از غیرنظامیان بعنوان سپر انسانی در برابر بمباران های نیروهای ائتلاف و حملات نیروهای عراقی و متحدانش استفاده می کند.