Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کیوان کریمی مستند ساز، برای اجرای حکم حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق به اوین فراخوانده شد

کیوان کریمی مستند ساز، برای اجرای حکم حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق به اوین فراخوانده شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش سایت کلمه کیوان کریمی، کارگردان و مستند‌ساز ایرانی روز پنجشنبه چهارم آ‌ذر/۲۴ نوامبر برای اجرای حکم یک سال حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق خود به زندان اوین فراخوانده شده است.

آقای کریمی پس از ساخت مستند «نوشتن بر شهر» در آذر سال ۱۳۹۲ دستگیر و پس از ۱۲ روز بازداشت به قید ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه آزاد شد. «نوشتن بر شهر» مستندی یک ساعته درباره «دیوارنویسی‌ها و گرافیتی‌های شهر تهران پس از انقلاب» است.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران کیوان کریمی را به اتهام توهین به مقدسات به ۶ سال حبس و به اتهام رابطه نامشروع به ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم کرده بود. دادگاه تجدید نظر حکم زندان را به یک سال حبس تعزیری و ۵ سال حبس تعلیقی کاهش داد، اما محکومیت ۲۲۳ ضربه شلاق را درباره این فیلم‌ساز، تایید کرد.

امیر رئیسیان، وکیل آقای کریمی پس از صدور حکم دادگاه بدوی درباره موکلش در مصاحبه با رادیو فردا گفته بود: «اتهام آقای کریمی توهین به مقدسات است و مصداق آن این بوده که ایشان قرار بود کلیپی بسازد اما این کلیپ را نساخت چون درباره جزئیات آن با سفارش‌دهندگان به توافق نرسید، اما دادگاه این تلقی را داشت که ایشان مرتکب توهین به مقدسات شده است. دفاع ما در دادگاه نیز همین بود که اساساً، این همکاری صورت نگرفته است و موضوع این همکاری و پیشنهادی که به آقای کریمی شده بود هم به مقدسات ربطی نداشته است».

آقای رئیسیان اتهام توهین به مقدسات به دلیل کارگردانی «نوشتن روی شهر» را هم بدون ربط توصیف کرده و افزوده بود: «اساساً هیچ کدام از افعالی که توسط آقای کریمی صورت گرفته است، ربطی به مقدسات ندارد.» این وکیل دادگستری دلیل محکومیت به ۲۲۳ ضربه شلاق را «رابطه نامشروع از طریق روبوسی و دست‌دادن با نامحرم» موکل خود خواند. > کارزار عفو بین‌الملل و #کیوسک برای آزادی #هنرمندان ایرانی https://t.co/ewQtPrOGGCpic.twitter.com/CXG0nPD0Hk

— euronews فارسی (@euronews_pe) November 16, 2016

صدور حکم زندان و شلاق برای آقای کریمی با واکنش گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شد. ازجمله، آذر ماه سال گذشته، ۱۳۷ کارگردان ایرانی در نامه‌ای از قوه قضاییه ایران خواستار لغو حکم کیوان کریمی شدند. سازمان عفو بین‌الملل هم به همراه گروه موسیقی کیوسک، هفته پیش کارزاری را برای آزادی سه هنرمند ایرانی، مهدی رجبیان، حسن رجبیان و کیوان کریمی به راه انداخت. این کمپین نسبت به اجرای قریب الوقوع حکم حبس آقای کریمی هشدار داده بود.

کیوان کریمی، پس از صدور حکم دادگاه تجدید نظر در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفته بود: «حکم قطعی است. تصمیمی برای ترک ایران ندارم و حکم باید اجرا شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلبوم «اهل خاورمیانه» هنرمند ایرانی وارد بازار موسیقی جهان شد

وقتی ساز «اهل خاورمیانه» علیه «خفقان» می‌نوازد

سقوط بالگرد رئیسی و تلاش برای حفظ غرور ملی در عرصه دیپلماسی نظامی؛ پهپاد ایران پیدا کرد یا ترکیه؟