اعتراضات در ترکیه بر سر لایحه تبرئه مردان متجاوز در صورت ازدواج با قربانیان

اعتراضات در ترکیه بر سر لایحه تبرئه مردان متجاوز در صورت ازدواج با قربانیان
نگارش از Euronews

معترضان به لایحه پیشنهادی دولت که مردان متجاوز به دختران زیر سن قانونی (۱۸ سال) را در صورت ازدواج با آنها تبرئه می کند، در شهر هوپا در شمال شرقی ترکیه با پلیس درگیر…

معترضان به لایحه پیشنهادی دولت که مردان متجاوز به دختران زیر سن قانونی (۱۸ سال) را در صورت ازدواج با آنها تبرئه می کند، در شهر هوپا در شمال شرقی ترکیه با پلیس درگیر شدند.

دولت گفته است که در شرق ترکیه با پدیده ازدواج های غیر قانونی مردان با دختران زیر سن قانونی مواجه است که باعث شده است چند هزار نفر از این مردان به زندان بیافتند و این لایحه برای حل این مشکل مطرح شده است. اما معترضان می گویند لایحه دولت تجاوز به دختران زیر سن قانونی را تشویق می کند.

یک زن معترض با فریاد می گوید: «ما اجازه نمی دهیم که پارلمان این لایحه را تصویب کند، ما می خواهیم از کودکانمان محافظت کنیم.»

احزاب مخالف دولت و افراد مشهور و همچنین یک انجمن که رئیس آن دختر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است نسبت به این لایحه ابراز نگرانی کرده اند. با این حال دولت گفته است این لایحه در مواردی اعمال می شود که هیچ زور و خشونتی علیه قربانی بکار نرفته باشد و قربانی و مجرم ازدواج کرده باشند.

این لایحه قرار است روز سه شنبه ۲ آذر ماه (۲۲ نوامبر) در پارلمان ترکیه به بحث گذشته شود.

دولت که با مخالفت اپوزیسیون مواجه شده از مخالفان خواسته است که اگر ایده جدیدی برای اصلاح این لایحه دارند ارائه کنند.

مطالب مرتبط