عفو بین الملل خواستار لغو قانون «عوامل بیگانه» در روسیه شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عفو بین الملل خواستار لغو قانون «عوامل بیگانه» در روسیه شد

به گزارش سازمان عفو بین الملل در پی تصویب قانون محدود کردن فعالیت نهادهای غیردولتی با کمک مالی خارجی در روسیه، فعالیت بیش از یکصد نهاد با مشکل مواجه شده است.

بر اساس قانونی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در پارلمان روسیه به تصویب رسید، سازمان های غیردولتی این کشور که با کمک های خارجی فعالیت می کنند، باید به عنوان «عوامل بیگانه» در روسیه خود را به ثبت برسانند.

مقامات کرملین دلیل تصویب این قانون را محافظت از منافع روسیه در برابر دخالت های خارجی عنوان کردند.

به گزارش سازمان عفو بین المللی در مدت ۴ سالی که از تصویب این قانون می گذرد، ۱۴۸ سازمان غیر دولتی به عنوان «عوامل بیگانه» شناخته شده اند و فعالیت ۲۷ سازمان نیز متوقف شده است.

سرگئی نیکیتین، رئیس دفتر عفو بین الملل در مسکو در این رابطه گفت: «ما معتقدیم که دولت روسیه باید یاد بگیرد که تمامی انتقادهای سازنده را از سوی سازمان های مردمی بپذیرد و با آنها همکاری کند. زیرا بدون شک این قانون باید لغو شود و باور داریم که این اتفاق یک روز خواهد افتاد.»

بازگشایی دفتر سازمان عفو بین الملل در مسکو

همزمان مقام های دفتر سازمان عفو بین الملل در شهر مسکو از بازگشایی مجدد این دفتر در روز جمعه خبر دادند.

این دفتر دوم ماه نوامبر با حکم رسمی دولتی پلمپ شده بود. رئیس این دفتر عنوان کرده بود که دلیل این اقدام مشخص نیست زیرا این دفتر برای مدت ۲۰ سال از مقام های شهر مسکو اجاره شده بود.

سرگئی نیکیتین گفته بود، زمانی که کارمندان به محل دفتر آمدند متوجه شدند که قفل در شکسته شده و به جای آن قفل های جدید قرار داده شده است.

مقام های مسکو در بیان دلیل این اقدام گفته بودند که آنها اجاره بهای خود را پرداخت نکرده و بدهکار بوده اند اما مسئولان دفتر عفو بین الملل گفته اند که تا کنون تمام اجاره های خود را پرداخت کرده اند.