مجلس نمایندگان آمریکا طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری به ایران را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری به ایران را تصویب کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری به ایران را تصویب کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این طرح با ۲۴۳ رای موافق در برابر ۱۷۴ رای مخالف به تصویب رسید. در صورت اجرایی شدن این مصوبه، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امکان اعطای مجوز به بانک‌ها برای تامین مالی قراردادهای خرید هواپیما از سوی ایران را نخواهد داشت.

لغو ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری به ایران، یکی از تعهدهای کشورهای ۱+۵ در قبال کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود.پل رایان، رهبر جمهوری‌خواهان و رئیس مجلس نمایندگان تصویب این طرح را یک خبر بزرگ خوانده است

بعد از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵، جمهوری اسلامی با شرکت بوئینگ برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافری به توافق رسید. در ماه ژانویه سال جاری نیز ایران برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما از شرکت ایرباس قراردادی به ارزش ۲۲ میلیارد یورو امضاء کرد. این قرارداد بدلیل اینکه برخی قطعات هواپیماهای ایرباس در آمریکا ساخته می شود هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. پیشتر وزارت خزانه‌داری دولت باراک اوباما فروش ۸۰ هواپیمای مسافربری شرکت بوئینگ به ایران را با صدور مجوز موردی، بدون مانع اعلام کرده بود. ضرر عدم اجرای قراردادهای بویینگ و ایرباس برای این دو شرکت بزرگ هواپیماسازی میلیاردها دلار برآورد می‌شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر گفته بود چناچه این طرح تصویب شود، آن را وتو خواهد کرد، اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ از بیستم ماه ژانویه و مواضع تند وی در قبال توافق اتمی ایران، به نظر می‌رسد وی ازمصوبات کنگره علیه ایران استقبال کند.
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روزهای پرکار نمایندگان آمریکا برای تحریم ایران: تلاش برای ممنوعیت فروش هواپیما

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد