بیم و امیدهای نشست مراکش؛ سیاستهای دونالد ترامپ و تقویت کشاورزی آفریقا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بیم و امیدهای نشست مراکش؛ سیاستهای دونالد ترامپ و تقویت کشاورزی آفریقا

دولت مراکش در چهارچوب بیست و دومین نشست تغییرات آب و هوایی با پیشنهاد طرحی، کشاورزی آفریقا را در کانون توجه ها قرار داد.

هدف از این طرح که «سه آ/Triple A» نام دارد، سازگار کردن کشاورزی در آفریقا با تغییرات آب و هوایی است و در صورت عملی شدن آن، علاوه بر تقویت بخش کشاورزی این قاره، از میزان خشکسالی ها کاسته شده و تولید گازهای گلخانه ای نیز بطور قابل توجهی کم می شود.

استفاده بهتر از زمین های کشاورزی، افزایش باروری خاک و بهبود مدیریت آب از عمده موضوعات این طرح است و اجرایی شدن آن، نیازمند بودجه ای ۳۰ میلیارد دلاری است.

نگرانی از سیاستهای جدید ایالات متحده آمریکا در پی انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور، از دیگر مباحث داغ نشست مراکش بود.

در این رابطه جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت: «هیچکس نباید شک کند که بیشتر شهروندان آمریکا درباره موضوعات مربوط به تغییرات آب و هوایی آگاهند و مصمم هستند تا به تعهداتی که در نشست پاریس قبول کرده اند، پایبند بمانند.»

آقای کری همچنین تاکید کرد که اگرچه نمی تواند سیاستهای مدنظر دونالد ترامپ را حدس بزند، اما ممکن است نظراتی که او قبلا و در دوران مبارزات انتخاباتی داشته است، با ورودش به کاخ سفید تغییر کند.