فرماندار جاکارتا، «مظنون» پرونده توهین به اسلام

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فرماندار جاکارتا، «مظنون» پرونده توهین به اسلام

پلیس اندونزی روز چهارشنبه نام فرماندار جاکارتا را بعنوان «مظنون» به فهرست تحقیقاتی پرونده «توهین به مقدسات» اضافه کرد.

باسوکی تجاهاجا پورناما بتازگی در اظهاراتی در مورد انتخابات آتی فرمانداری ها، ادعا کرده بود که مخالفانش با استناد به برخی آیات قرآن، سعی می کنند با فریب رای دهندگان، مانع پیروزی او شوند.

بدین ترتیب او که از اقلیت مسیحیان و نخستین چینی تباری در اندونزی محسوب می شود که مسئولیت مهمی چون فرمانداری پایتخت را برعهده دارد، تا کامل شدن تحقیقات اجازه خروج از کشور را نخواهد داشت.

باسوکی تجاهاجا پورناما در واکنش به این موضوع گفت:«اندونزی کشور قانون و حاکمیت قانون است. باید آنرا به قانونگذاران سپرد. اگر اکنون من مظنون این پرونده هستم، فارغ از اینکه گناهکار هستم یا نه، مراحل قانونی را دنبال خواهم کرد. هر چند که تقصیر و نیت سوئی در این قضیه نداشتم.»

فرماندار جاکارتا ملقب به «آهوک» پیش تر به خاطر این بیانات جنجالی – ظاهرا اشاره به آیاتی که در آنها مسلمانان از تبعیت از یک رهبر غیرمسلمان «نهی» شده اند-، از جامعه مسلمانان اندونزی عذرخواهی کرده بود.

اما این مسئله هم موجب آرام شدن مردم غالبا مسلمان اندونزی نشده بود. آنها با برپایی تظاهراتی در چهارم نوامبر، با متهم کردن وی به «کفرگویی»، یکصدا خواستار برکناری و پیگرد قضایی او شدند.