وانده گلاب؛ لحظه شماری برای آغاز دشوارترین رقابت قایقرانی دور دنیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وانده گلاب؛ لحظه شماری برای آغاز دشوارترین رقابت قایقرانی دور دنیا

بسیاری از علاقه مندان به قایقرانی به سبل دولون در وانده فرانسه رفته اند تا در افتتاحیه مهمترین مسابقات قایقرانی بادبانی جهان، وانده گلاب شرکت کنند.

این مسابقه از ساعت ۱۳ بعد از ظهر یکشنبه از شهر بندری وانده آغاز می شود.

دشوارترین مسابقات قایقرانی دور دنیا، قایقرانان به تنهایی بدون کمک جی پی اس و تنها به کمک باد و ذخیره غذایی از چهار اقیانوس عبور می کنند. دشواری کار وقتی دوچندان می شود که قایقرانان حق توقف در هیچ بندری را ندارند. به همین دلیل،
ملوانان برای شرکت در این مسابقه به جز مهارتهای قایقرانی بادبانی، آمادگی جسمانی، یاد می گیرند چگونه باید چرتهای چند دقیقه ای بزنند چرا که هیچ قایقرانی حق بیش از نیم ساعت خواب را ندارد.

برگزارکنندگان این رقابت دشوار سعی کرده اند تا بهترین مسیرها را انتخاب کنند چرا که این رقابتها جان برخی از قایقرانان را در گذشته گرفته است.

بسیاری در روزها و هفته ها در اقیانوس گم می شوند و برخی برای همیشه ناپدید شده اند تا آنجا که نیروی دریایی استرالیا همواره در زمان برگزاری این مسابقات گشتها را افزایش می دهد تا به قایقرانان کمک کند.

این مسابقات هر چهار سال یکبار انجام می شود و فرانسوا گابار فرانسوی فاتح آخرین دوره آن در سال ۲۰۱۲ و رکورددار بهترین زمان این مسابقات است.

فرانسوا گابار دور دنیا با قایق بادبانی را در ۷۸ روز دو ساعت و ۱۶ دقیقه طی کرد. گابار در رقابتهای امسال شرکت نمی کند. ونسان ریو تنها قهرمان این مسابقات در سال ۲۰۰۴-۲۰۰۵ است که برای دومین بار در این رقابتها حضور پیدا می کند.