Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بریتانیا از رشد مبادلات تجاری با ایران خبر داد

بریتانیا از رشد مبادلات تجاری با ایران خبر داد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حجم مبادلات بازرگانی میان ایران و بریتانیا افزایش می‌یابد. لیام فاکس، وزیر بازرگانی بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد دولت این کشور در حال مطالعه برای رفع نگرانی‌های بانکی به عنوان مانعی بر سر توسعه روابط با ایران است.

با آن که از ابتدای سال میلادی جاری بخشی از محدودیت‌های بانک‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در ایران برداشته شده، ایران تنها توانسته است نظر تعداد اندکی از بانک‌های کوچک خارجی را جلب کند زیرا تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان برقرار است و به همین دلیل مؤسسات بزرگ مالی بین‌المللی نیز از بیم جریمه شدن احتمالی همچنان از همکاری با ایران خودداری می‌ورزند.

لیام فاکس در جریان یک کنفرانس در زمینه امور مالی در لندن گفت: «شرکت‌های بریتانیایی بار دیگر با اشتیاق اما با طمأنینه تجارت با ایران را آغاز کرده‌اند و ما شاهد نخستین نشانه‌های رشد بازرگانی میان دو کشور هستیم […] نگرانی‌هایی که در بخش بانکی برای تسهیل پرداخت‌ها و ارائه خدمات مالی وجود دارد سبب شده تا دستاوردهای حذف تحریم‌ها هم‌چنان تحقق نیابند. رفع این نگرانی برای دولت ما در اولویت است.»

نورمن لامون، نماینده تجاری بریتانیا در ایران نیز گفت که بن‌بست در مسیر دستیابی بانکی به ایران، رضایت‌بخش نیست. به باور او چنین دشواری‌هایی «جایگاه منتقدان روحانی، رئیس جمهوری ایران را تقویت خواهد کرد.»

آقای فاکس هم‌چنین یادآوری کرد که دولت بریتانیا در حال همکاری با بخش بانکی است تا یک کانال مناسب برای پرداخت‌های ایران پیدا کند. به اعتقاد او بریتانیا به خوبی می‌تواند به بانک‌های خصوصی ایران در مسیر بانکداری نوین کمک کند.

UK trade minister Liam Fox says government is working to resolve banking concerns to boost trade with Iran https://t.co/C7iwwxF5ABpic.twitter.com/wK7imyBPhG

— Kylie MacLellan (@kyliemaclellan) 2 novembre 2016

به گفته وزیر بازرگانی بریتانیا اولویتی که این کشور برای فرصت‌های همکاری با ایران برای صادرکنندگان خود در نظر گرفته بیشتر شامل بازرگانی خرد و تجارت در زمینه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی، آب، صنایع پیشرفته، صنایع معدنی و هوانوردی و فرودگاه خواهد بود.

او با این حال ایران را کشوری دشوار برای همکاری خواند: «ایران با این همه مکان دشواری برای تجارت است و نیاز دارد تا خود را با استانداردهای بانکی بین‌المللی بیشتر وفق دهد. اگر می‌خواهد از امتیازات پسابرجام سهم ببرد، باید چنین اصلاحاتی را آغاز کند … شرکت‌های بریتانیایی هم که قصد دارند با ایران تجارت یا در این کشور سرمایه‌گذاری کنند، باید تحریم‌های موجود، قواعد تجاری و نیز کنترل‌های صادراتی را بشناسند و مراقب باشند که تمام فعالیت‌های بازرگانی آنان کاملا مطابق با قانون باشد.»

پس از حضور هیئت‌های بزرگ تجاری فرانسه و آلمان برای استفاده از گشایش اقتصادی فضای پسابرجام و همکاری با ایران در ماه‌های گذشته، اکنون با سخنان امیدوار کننده وزیر تجارت بریتانیا باید دید صاحبان کسب و کار کلان در این کشور چه برنامه‌ای برای نزدیک‌تر شدن به ایران و احتمالا سفر به تهران دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و امارات برای اولین بار بعد از ده سال تشکیل جلسه می‌دهد