پیشروی ارتش عراق در شرق و جنوب موصل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشروی ارتش عراق در شرق و جنوب موصل

ارتش عراق در سومین هفته عملیات بازپس گیری کنترل موصل با پشتیبانی جنگنده های نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده آمریکا، موفق به پیشروی در شرق این شهر شد.

نظامیان همچنین روز چهارشنبه موفق به بیرون راندن نیروهای گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش از چهار روستا در حوالی ۳۰ کیلومتری جنوب موصل شده اند.

با مقاومت داعش، به نگرانی درباره سرنوشت حدود یک میلیون غیرنظامی ساکن این شهر افزوده شده است. به گزارش خبرگزاری آسویشیتدپرس، شبه نظامیان در روستاهای جنوبی، ساکنان را مجبور به ترک خانه ها و راهپیمایی به سوی مرکز موصل کرده اند.

انتظار می رود با حضور غیرنظامیان، نبرد در مرکز موصل هرچه بیشتر پیچیده باشد. سازمان ملل متحد از بروز یک فاجعه انسانی در پی این درگیری نظامی ابراز نگرانی کرده است.

ابوسعود، یکی از آوارگان موصل در اردوگاهی واقع در غرب اربیل می گوید: «ما به پتو و لباس در این هوایی بارانی نیاز داریم. ما بچه های کوچک داریم. ما بی هیچ چیزی خانه هایمان را ترک کرده ایم. من هستم و این لباسی که به تن دارم. صبح امروز داشتیم یخ می زدیم. چیزی همراه خود نداریم. کودکانم لباس ندارند.»

سازمان مهاجرت جهانی اعلام کرده است که حدود ۲۱ هزار تن در عراق از ۱۷ روز پیش و همزمان با آغاز عملیات آزادسازی موصل، مجبور به ترک خانه هایشان شده اند.