خطر، روند مذاکرات پیمان تجاری و سرمایه گذاری ترنس آتلانتیک را تهدید می کند

خطر، روند مذاکرات پیمان تجاری و سرمایه گذاری ترنس آتلانتیک را تهدید می کند
نگارش از Soroush Alavi

مذاکرات بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا برسر پیمان تجاری و سرمایه گذاری ترنس آتلانتیک احتمال دارد پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوی در آمریکا با بن بست مواجه…

مذاکرات بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا برسر پیمان تجاری و سرمایه گذاری ترنس آتلانتیک احتمال دارد پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوی در آمریکا با بن بست مواجه شود.

هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده موضع کاملا روشنی نسبت به این پیمان تجاری ندارد. اما وی اعلام کرده این پیمان به اندازه کافی منافع اقتصادی آمریکا را تامین نمی کند و تصریح کرده در هر شرایطی از منافع آمریکایی ها دفاع خواهد کرد.

از سوی دیگر دونالد ترامپ رقیب جمهوری خواه خانم کلینتون در انتخابات، موضعی بسته تر دارد. وی پیشتر اعلام کرده در صورت پیروزی در انتخابات میز مذاکرات را ترک خواهد کرد.

در اروپا کشورهایی چون فرانسه، اتریش و یا اسلواکی با امضای این پیمان موافق نیستند. حتی فرانسه در اواخر ماه اوت تقاضای توقف مذاکرات را مطرح کرده بود.

انعقاد پیمانهای تجارت آزاد و حذف حقوق گمرکی خطراتی از جمله انتقال مرکز فعالیتهای شرکتها به مناطق ارزان از لحاظ نیروی کار را به همراه دارد.

مطالب مرتبط