آزادی ۷۸ شهر و روستا در جریان عملیات موصل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آزادی ۷۸ شهر و روستا در جریان عملیات موصل

ارتش عراق تاکنون موفق به بازپس گیری ۷۸ شهر و روستا در جریان عملیات آزادسازی موصل شده است.

همزمان با پیشروی نیروهای ائتلافی به سوی موصل، گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش نیز روز دوشنبه کنترل شهر رُطبه را در غرب استان انبار به دست گرفت.

استفاده از خودروهای بمبگذاری شده یکی از تاکتیک هایی است که داعش در مقابله با نیروهای ائتلاف به ویژه در شمال موصل و علیه پیشمرگه ها به کار گرفته است.

از سویی دیگر عده ای از جوانان سنی مذهب عراقی نیز در یک اردوگاه پناهجویان در اربیل داوطلبانه به نیروهای ارتش می پیوندند. علی محمد، یکی از این جوانان است که از شهرش، خالدیه رانده شده است. وی می گوید: «از تلویزیون شنیدم که مردم برای جنگ با داعش جمع شده اند و من هم تصمیم گرفتم که ثبت نام کنم و انتقامم را از داعش بگیرم که بسیاری از اعضای خانواده ام را کشته است.»

مجموع نظامیانی که در عملیات آزادسازی موصل مشارکت دارند ۳۰ هزار تن عنوان شده که از سوی جنگنده های ارتش ایالات متحده آمریکا پشتیبانی می شوند. در همین حال شمار شبه نظامیان داعش در موصل حداکثر ۶ هزار تن برآورد می شود. باقی ماندن صدها هزار غیرنظامی در این شهر، عملیات آزادسازی را پیچیده کرده است. تا پیش از آغاز عملیات آزادسازی موصل، جمعیت این شهر حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برآورد می شد.