شمار آوارگانی که از نبرد موصل می گریزند، رو به افزایش است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شمار آوارگانی که از نبرد موصل می گریزند، رو به افزایش است

با آغاز نبرد موصل، بر شمار خانواده هایی که از درگیری ها فرار کرده و خود را به مناطق امن می رسانند بطور قابل توجهی افزوده شده است.

هم اکنون در نقاط مختلف عراق اردوگاههایی برای اقامت آوارگان دایر شده است. یکی از آنها، اردوگاه زیلکان (Zilkan) در شهر برده رش (Badarash) در شمال شرق موصل است که مشترکا توسط اقلیم کردستان عراق و سازمان ملل متحد راه اندازی شده است.
این اردوگاه که تنها چهار روز از گشایش آن می گذرد، تاکنون به ۴۲ خانواده پناه داده است.

محمد اسماعیل خلیل و خانواده اش که ساکن روستای کوچک «چانچی» بودند، به تازگی به جمع آوارگان پیوسته اند و اکنون در اردوگاه زیلکان به سر می برند.

او می گوید: «با شروع شدن تیراندازی ها، تصمیم گرفتیم به سمت ارتش فرار کنیم چه کشته شویم چه نه. باید فرار می کردیم و سرانجام توانستیم خودمان را به پیشمرگه ها برسانیم و توانستیم از انفجاری که درست کنار ما روی داد، جان سالم به در ببریم.»

ام حامد، همسر محمد خلیل نیز می گوید: «اینجا حالمان خوب است. آنها به ما پتو و وسایل خواب دادند. ولی ما خیلی به آب نیاز داریم. آب برای شستشو و برای پخت و پز. نانی هم وجود ندارد. به افرادی نیاز داریم که برایمان نان بیاورند.»

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می گوید اردوگاههای این سازمان برای پذیرش ۱۵۰ هزار نفر که از درگیریهای موصل و اطراف آن فرار کرده اند، آماده است. این درحالی است که تخمین زده می شود ساکنان موصل، دومین شهر بزرگ عراق ۱.۵ میلیون نفر باشند.