مردگان در مکزیک به راه افتادند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مردگان در مکزیک به راه افتادند

مکزیکی ها روز دوشنبه با صورت های نقاشی شده شبیه مردگان و اسکلت ها، در قالب شخصیتی که کاترینا نام دارد به استقبال «روز مردگان» در این کشور رفته اند.

همه ساله در روزهای اول و دوم نوامبر، همزمان با برگزاری جشن هالووین در کشورهای متاثر از فرهنگ آنگلوساکسون بویژه در کانادا و آمریکا، مکزیکی ها هم سنت تاریخی استقبال از مردگان را برگزار می کنند.

ادیت گونزالس که در رژۀ کاترینا شرکت کرده می گوید: «این سنت در حال از دست رفتن است و به سختی با هالووین رقابت می کند. این لباس ها هم بخشی از این سنت ماست و به همین خاطر بچه هایمان را هم به اینجا آورده ایم تا [این سنت را] با آنها تقسیم کنیم.»

بیشتر شرکت کنندگان در رژه کاترینا زنان هستند. کاترینا که چهرۀ خود را از اسکلتی به همین نام و خلق شده در سال ۱۹۱۲ توسط خوزه گوادالوپ، کاریکاتوریست مکزیکی وام گرفته طی سالهای اخیر تبدیل به یک شخصیت مهم در مراسم مربوط به روز مردگان در این کشور شده است.

همزمان با جشن هالووین در بسیاری از کشورهای جهان در روز اول نوامبر، در مکزیک هم طبق سنت های مرسوم در این کشور روز «آنجلیتو» را برگزار می کنند که به پذیرایی از ارواح کودکان درگذشته اختصاص دارد. در دومین روز از نوامبر هم مکزیکی ها به پاسداشت مردگان بزرگسال می پردازند.

تاریخچۀ روز مردگان در کشورهای آمریکای لاتین و بویژه در مکزیک به عصر آزتک ها باز می گردد.