وعده فرانسوا اولاند برای دیدار با نمایندگان پلیس های ناراضی فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
وعده فرانسوا اولاند برای دیدار با نمایندگان پلیس های ناراضی فرانسه

در حالی که گروهی از مأموران پلیس فرانسه، پنج شنبه شب برای چهارمین شب پی در پی در شهرهای مختلف این کشور تظاهرات کردند، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت که هفته آینده با نمایندگان معترضان دیدار می کند.

در پاریس نیز صدها افسر پلیس در میدان رپوبلیک (جمهوری) و خیابان شانزه لیزه این شهر تجمع کرده و خواستار امکانات بیشتر برای دفاع از خود در شورش های خیابانی شدند. این معترضان مجوزی برای تظاهرات ندارند.

یکی از راهپیمایان گفت: «۲۰ سال است که ما سندیکا داریم و ۲۰ سال است که اوضاع تغییری نمی کند. شرایط کار همان است. دو روز است که توانسته ایم بدون سندیکا کمی اعتراض کنیم.»

دو هفته پیش، دو افسر پلیس در پاریس پس از آن که خودرو آنها با کوکتل مولوتوف مورد حمله قرار گرفت، به شدت مجروح شدند.

در حالی که چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه مانده است، انتقاد شدید جناح راست از عملکرد امنیتی رئیس جمهوری سوسیالیست این کشور نیز بالا گرفته است.

در عین حال، برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه روز سه شنبه در دیدار با نمایندگان سندیکاهای پلیس اعلام کرد دولت سوسیالیست این کشور ۹ هزار نفر، یعنی دو سوم از ۱۲ هزار نیروی ریزش شده در دولت سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین را مجددا به استخدام در آورده است.

پس از حملات تروریستی اسلام گرایان که در دو سال گذشته به مرگ بیش از ۲۳۰ تن در فرانسه انجامید، به نظر می رسد موضوع سیاست و رویکرد امنیتی نامزدهای ریاست جمهوری برای مردم این کشور اهمیت بیشتری از موضوعات اقتصادی پیدا کرده است. بعد از حملات سال های اخیر هزاران نیروی جدید پلیس از فضاهای عمومی در فرانسه حفاظت می کنند.