«عملیات موصل طبق برنامه پیش می رود»

«عملیات موصل طبق برنامه پیش می رود»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علاوه بر ۳۰.۰۰۰ نیروی ارتش عراق، پیشمرگه های کرد، گروههای سنی، شیعه و همچنین مسیحی عراقی در این عملیات شرکت دارند

آگهی

مقامات عراق که با پشتیبانی هوایی آمریکا عملیات آزادسازی موصل را از ساعات اولیۀ دوشنبه آغاز کرده اند از پیشروی های این نیروها خبر می دهند.

بنا به اعلام ارتش عراق که این عملیات را رهبری می کند، نیروهای شرکت کننده در این پیشروی توانسته اند تا به اینجا به اهداف خود دست یابند. به گزارش ستاد فرماندهی این عملیات، نیروهای عراقی به ۲۲ کیلومتری شهر موصل رسیده اند و چندین روستا را در اختیار گرفته اند.

علاوه بر ۳۰.۰۰۰ نیروی ویژه ضد تروریسم و سربازان ارتش عراق، پیشمرگه های کرد، گروههای سنی و شیعه و همچنین مسیحی عراقی در این عملیات شرکت دارند. تعدادی از مشاوران نظامی آمریکایی نیز به فرماندهان ارتش عراق در این عملیات کمک می کنند.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون در رابطه با این عملیات با ابراز خرسندی از این پیشروی ها به خبرنگاران گفت: «ما در اولین روز از عملیاتی هستیم که کارزار دشواری هم هست و ممکن است طولانی باشد. شواهد نشان می دهد که نیروهای عراقی به اهداف خودشان در این مرحله دست یافته اند و برنامه های اولین روز از این عملیات پیش رفته است. نقشۀ نیروهای عراقی اینطور نشان می دهد اما بازهم می گویم که دشمن هم در این عملیات نقش بازی می کند.»

سازمان ملل می گوید این عملیات بیش از یک میلیون آواره و بی خانمان به جای خواهد گذاشت. به گفتۀ ارتش عراق طی ۴۸ ساعت آینده بیش از هفت میلیون اطلاعیه بر فراز شهر موصل برای راهنمایی شهروندان بمنظور در امان ماندن از بمباران ها ریخته می شود.

موصل از تابستان ۲۰۱۴ در اختیار داعش قرار دارد و ابوبکر بغدادی از این شهر خود را بعنوان خلیفۀ دولت اسلامی معرفی کرد. در صورت آزادی موصل، رقه در سوریه تنها شهری خواهد بود که در تصرف داعش باقی می ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سازمان ملل نسبت به وضعیت ساکنان شهر موصل

سرگذشت موصل از زمان تسخیر داعش

عملیات موصل؛ خطر استفاده گسترده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی