Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرگذشت موصل از زمان تسخیر داعش

سرگذشت موصل از زمان تسخیر داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارتش عراق در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ از موصل گریخت.

آگهی

ارتش عراق در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ از موصل گریخت. تصاویر ضبط شده در یازدهم ژوئن (۲۱ خردادماه ۹۳) نزدیک به پنجاه خودروی نظامی را در حالی نشان می دهد که نظامیانِ عراقیِ بدون لباس رزم را به سوی بغداد می برد. این سرآغاز شکست بود.

اما یک روز پیش از آن، موصل در عین ناباوری همگان بدون مقاومتی آنچنانی به دست پیکارجویان داعش افتاد. سلاحهای سنگینِ بازمانده از عقب نشینی ارتش کافی بود تا داعش، دژی تسخیرناپذیر از این شهر بسازد.

موصل، با ۱.۵ میلیون سکنه، مرکز استان نینواست و با نزدیکی به ترکیه و سوریه، و منابع نفتیِ سرشار، موقعیتِ استراتژیک ویژه ای دارد.

اما پس از حمله جهادگرایان داعش و عقب نشینی ارتش از شهر، دهها هزار تن از ساکنانِ آن به سوی اربیل در کردستان عراق گریختند. محمدهادی، سربازِ اهل موصل می گوید: «فرماندهان قبل از همه فرار کردند و سربازان را تنها گذاشتند. سربازِ بدون فرمانده چه کار می تواند بکند؟ شهر قطعا سقوط می کند و فرماندهان مسئول اند.»

اکثر ساکنان شهر سنّی مذهب اند گرچه در میان آنها اقلیتهای قومی و دینی بسیاری از جمله، کرُدها، ترکمنها، شیعیان و مسیحیان نیز حضور دارند. اکثر مسیحیان، بعد از اولتیماتومِ داعش که می گفت: «اسلام بیاورید و جزیه (مالیاتی ویژه) بدهید یا منتظر عقوبت باشید» شهر را ترک کردند. آنها که ماندند بیشتر عربهای سنّی اند. سرانجام در ۲۹ ژوئن سال ۲۰۱۴ (هشتم تیرماه ۹۳) بود که رهبر بنیادگرایان دولت اسلامی در همین شهر شروع خلافت اسلامی در عراق و شام را اعلام کرد.

داعش بلافاصله پس از تسخیر شهر، به اماکن مذهبی و مقبره های شیعیان هجوم برد. آنها مکان معروف به آرامگاه یونس و شیث نبی را با انفجار دینامیت ویران کردند، مکانهایی که در سنتهای دینی یهودیان، مسیحیان و مسلمان محترم هستند. آنها در ماه فوریه ۲۰۱۵ ویدئوهایی را منتشر کردند که نیروهایشان را در حال تخریب گنجینه موزه موصل نشان می داد. شهر موصل میراث دار تمدن باستانی نینوا در شمال میانرودان (بین النهرین) است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانستنی‌ها؛ ظهور و سقوط داعش

هشدار سازمان ملل نسبت به وضعیت ساکنان شهر موصل

عملیات موصل؛ خطر استفاده گسترده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی