هشدار سازمان ملل نسبت به وضعیت ساکنان شهر موصل

هشدار سازمان ملل نسبت به وضعیت ساکنان شهر موصل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آستانه حمله برای بازپسگیری شهر موصل از داعش، سازمان ملل متحد نسبت به تبعات انسانی این عملیات برای غیرنظامیان هشدار داد.

آگهی

در آستانه حمله برای بازپسگیری شهر موصل از داعش، سازمان ملل متحد نسبت به تبعات انسانی این عملیات برای غیرنظامیان هشدار داد. نهاد سازمان ملل برای امور پناهندگان اعلام کرده است که پیش بینی می شود حدود ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان شهر موصل به ترکیه و سوریه فرار کنند.

سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان خواهان ۶۱ میلیون دلار کمک اضافی برای تامین مایحتاج اولیه پناهجویانی شد که از موصل فرار می کنند.

کورتنی لار، سخنگوی شورای پناهندگان نروژ که از سوی سازمان ملل مسئول سازماندهی پناهجویان شده است گفت: «سازمان ما خود را برای موج گسترده ای از آوارگانی که از موصل می آیند آماده می کند. ما انتظار داریم که در هفته های اول، تا ۲۰۰ هزار نفر از مجموع ۷۰۰ هزار نفری که ساکن موصل هستند از این شهر خارج شوند. مجموعه سازمانهای امدادرسان حداکثر تلاش خود را برای مدیریت این موج پناهجویان به کار بسته اند اما ورود یکباره این همه انسان واقعا چالش بزرگی است.»

همزمان با آغاز عملیات موصل، اختلاف نظر بین دولت ترکیه و عراق به نگرانی ها درباره وضعیت ساکنان شهر موصل دامن زده است.

نومان کورتولموس، معاون نخست وزیر ترکیه گفت: «اگر همه چیز در موصل خوب پیش نرود، صد ها هزار نفر به ترکیه مهاجرت می کنند. ترکیه آماده پذیرش این افراد است اما فقط در صورتی که عملیات موصل بخوبی صورت بگیرد، موج پناهجویان به ترکیه سرازیر نمی شوند.»

در جریان ناآرامیهای سالهای اخیر در عراق بیش از ۳ میلیون نفر در داخل این کشور آواره شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرگذشت موصل از زمان تسخیر داعش

عملیات موصل؛ خطر استفاده گسترده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی

استقرار نیروهای نظامی عراق در نزدیکی موصل