Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عملیات موصل؛ خطر استفاده گسترده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی

عملیات موصل؛ خطر استفاده گسترده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با آغاز عملیات بزرگ بازپس گیری شهر موصل از نیروهای داعش در بامداد دوشنبه، هزاران پیشمرگه کرد در کنار نیروهای دولت مرکزی عراق حرکت خود به سمت جنوب و شرق این شهر را آغاز…

آگهی

با آغاز عملیات بزرگ بازپس گیری شهر موصل از نیروهای داعش در بامداد دوشنبه، هزاران پیشمرگه کرد در کنار نیروهای دولت مرکزی عراق حرکت خود به سمت جنوب و شرق این شهر را آغاز کردند.

موصل، آخرین سنگر نیروهای داعش در عراق محسوب می شود و احتمال می رود پس از تنگ کردن حلقه محاصره این شهر، در نهایت جنگ به درگیری های خیابانی بکشد.

ثروت فاریس، از پیشمرگه های کرد می گوید: «امروز تا لحظه مرگ خواهیم جنگید.»

نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر در موصل ساکنند و بر اساس برآوردهای سازمان ملل، با آغاز این عملیات بیش از یک میلیون نفر از ساکنان مجبور به ترک شهر و فرار از درگیری ها می شوند.

این خطر وجود دارد که بسیاری از غیرنظامیان در جریان حملات و تیراندازی ها کشته شوند یا توسط داعش به عنوان سپر انسانی استفاده شوند.

خطر انهدام سد بزرگ موصل توسط نیروهای داعش نیز جان غیرنظامیان و همچنین نیروهای شرکت کننده در عملیات بازپس گیری را تهدید می کند.

حدود ۲۵ هزار نفر در عملیات بازپس گیری شرکت دارند و هواپیماهای جنگنده ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا نیز از این عملیات پشتیبانی می کند. بنا بر اعلام مقامات ترکیه ۱۵۰۰ عراقی آموزش دیده توسط ترکیه نیز در این عملیات حضور دارند.

شهر موصل، مرکز استان نینوا در ۲۰ خرداد ۱۳۹۳شمسی (۱۰ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی) به اشغال نیروهای داعش درآمد. در این شهر بود که رهبر این گروه اسلامگرای افراطی، از آغاز خلافت خود بر سرزمین های به اشغال درآورده در عراق و سوریه خبر داد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق بامداد دوشنبه در پیامی که از آغاز این عملیات خبر می داد، تاکید کرد که تنها نیروهای عراقی اجازه ورود به شهر موصل را دارند.

تخمین زده می شود بین ۴ هزار تا ۸ هزار ستیزه جوی داعش در موصل و اطراف آن حضور داشته باشند. نیروهای داعش از دو سال پیش آماده کردن خود برای این نبرد را آغاز کرده اند.

پیش بینی می شود تصرف موصل و پایان دادن به حکومت داعشی ها در این شهر هفته ها طول بکشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر هوایی از بزرگترین گورستان جهان در عراق

پیشروی نیروهای عراقی به سمت موصل با آزادسازی دو روستای مهم

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند