پیشروی نیروهای عراقی به سمت موصل با آزادسازی دو روستای مهم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشروی نیروهای عراقی به سمت موصل با آزادسازی دو روستای مهم

نیروهای عراقی روز یکشنبه، موفق به بازپس گیری دهکده ای در نزدیکی شهر موصل از دست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شده اند.این پیشروی، راه نیروهای ائتلاف برای رسیدن به موصل را باز خواهد کرد.

داعش به ما امکانات دارویی و غذا نمی داد. چیزی به جز مرگ و ویرانی از داعش به ما نرسیده. خیلی ها کشته شدند، چه بر اثر بمباران و چه از گرسنگی. و آنهایی که در فلوجه ماندند مرگ در انتظارشان است.

افسران شرکت کننده در این عملیات می گویند که نیروهای عراقی پیشروی به سمت دهکده «حاج علی» را توسط تانکهای خودی و با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف و پوشش توپخانه ها انجام داده و دهکده «خبیر جابر» را نیز پیش از رسیدن به «حاج علی» آزاد کرده اند.

شهر موصل، دو سال پیش به تصرف داعش درآمد و به بزرگترین پایگاه این گروه تبدیل شد.

همچنین در روزهای اخیر، نیروهای عراقی با کمک نیروهای ائتلاف، پیشروی به سمت شهر فلوجه در نزدیکی بغداد را ادامه دادند.

هزاران آواره عراقی که از چنگ داعش از شهر فلوجه گریخته اند، در اردوگاهی در سی کیلومتری این شهر پناه گرفته اند.

یکی از این آواره ها که «نور» نام دارد می گوید: «داعش به ما امکانات دارویی و غذا نمی داد. چیزی به جز مرگ و ویرانی از داعش به ما نرسیده. خیلی ها کشته شدند، چه بر اثر بمباران و چه از گرسنگی. و آنهایی که در فلوجه ماندند مرگ در انتظارشان است.»

نیروهای عراقی به کمک گروه شبه نظامی شیعه «حشد شعبی»، بسیج مردمی عراق، راه امنی را برای فرار مردم و خانواده ها از فلوجه فراهم کرده اند با این وجود بیش از ۵۰ هزار غیرنظامی در شهر به دام افتاده اند.