Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دانستنی‌ها؛ ظهور و سقوط داعش

دانستنی‌ها؛ ظهور و سقوط داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

داعش در اوج قدرتش مناطق وسیعی در عراق و سوریه را در کنترل خود و دو پایتخت خودخوانده داشت؛ رقه در سوریه و موصل در عراق.

آگهی

داعش بیش از ۱۵ سال با نا‌م‌های متفاوت موجودیت داشت. تخم این گروه افراطی سال ۲۰۰۳ میلادی با حمله آمریکا به عراق و سقوط صدام حسین کاشته شد.

سال ۲۰۱۴ میلادی بود که این گروه افراطی جهان را شوکه و با نام «حکومت اسلامی عراق و شام» به رهبری ابوبکر البغدادی ادعای خلافت کرد، مناطق وسیعی در عراق و سوریه را به تصرف در آورد و خود را «دولت اسلامی» نامید، اما نام داعش بر این گروه ماند.

داعش با تاکتیک انتشار ویدئوهای سربریدن‌ گروگان‌ها و سربازان و اعدام‌های گروهی رعب و وحشت آفرید و در خارج از مناطق تحت کنترل خود دست به عملیات تروریستی زد.

داعش در اوج قدرتش مناطق وسیعی در عراق و سوریه را در کنترل خود و دو پایتخت خودخوانده داشت؛ رقه در سوریه و موصل در عراق.

سال ۲۰۱۴ ائتلافی به رهبری آمریکا علیه داعش وارد عمل شد. ورود روسیه و ایران به جنگ داخلی سوریه در حمایت از دمشق و بشار اسد نبر معادلات را به زیان داعش برهم زد.

بین سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ میلادی مناطق یکی پس از دیگری از داعش پس گرفته شد. ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی موصل آزاد شد و دسامبر همان سال بغداد پیروزی بر داعش را اعلام کرد. اکتبر همین سال نیروهای دموکراتیک سوریه داعش را از رقه بیرون راندند. فروپاشی آخرین سنگر داعش در  «باغوز» در شرق سوریه، امروز شنبه ۲۳ ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی رسما توسط نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) اعلام شد.

بی تردید با گذشت زمان و افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده، رازها و دلایل پنهان و آشکار پیدایش این گروه افراطی بیش از پیش برملا خواهد شد.

دانستنی‌ها؛ بوکو حرام، گروهی که تحصیل را حرام می‌داند
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گاهشمار جنگ داخلی سوریه؛ آنچه گذشت

سلاح‌های داعش از کجا تامین می‌شد؟

سرگذشت موصل از زمان تسخیر داعش