Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سلاح‌های داعش از کجا تامین می‌شد؟

سلاح‌های داعش از کجا تامین می‌شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آخرین گزارش موسسه تحقیقات تسلیحات جنگی که روز پنجشنبه منتشر شد نشان می‌دهد بخش بزرگی از سلاح‌هایی که داعش در عراق و سوریه استفاده می‌کرد ساخت آمریکا، روسیه، چین و کشورهای اروپایی بود.

این گزارش پس از ۳ سال پژوهش در بغداد، موصل، فلوجه و تلعفر در عراق و نیز منطقه کردنشین سوریه و بررسی ۴۰ هزار قطعه جنگی و سلاح منتشر شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که نیروهای داعش در طول جنگ توانسته بودند سلاح‌هایی را که سایر کشورها در اختیار مخالفان یا دولت‌های مرکزی عراق و سوریه قرار داده بودند به غنیمت بگیرند.

زرادخانه‌های دولتی، منبع اصلی سلاح‌های داعش

بیشترین تعداد سلاح‌ها مربوط به زرادخانه‌های دولتی در عراق و سوریه بوده که نیروهای داعش کنترل آنها را در اختیار گرفته بودند.

بیشتر این سلاح‌ها در کارخانه‌‌هایی در چین، روسیه و رومانی تولید شده‌اند. گزارش می‌افزاید که نیمی از سلاح‌های روسی داعش بویژه بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ تولید شده‌اند و «محتمل است که حمایت روسیه از دولت سوریه به همین دلیل باشد.»

با این وجود زرادخانه‌های دولتی تنها منبع تامین سلاح داعش نبودند. تسلیحاتی که سایر کشورها، بویژه عربستان، آمریکا و اروپایی‌ها در اختیار نیروهای مخالف دولت بشار اسد قرار می‌دادند از منابع اصلی تامین سلاح این گروه بود.

به عنوان مثال محققان این موسسه سلاح‌هایی را در سوریه یافته‌اند که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تولید شده و در اختیار دولت‌ مرکزی قرار نداشتند.

سلاح‌هایی که میان آفریقا و خاورمیانه جابجا می‌شوند

بر اساس این گزارش سلاح‌های سنگین و موشک‌های ضدتانکی که در اختیار داعش قرار داشت توسط عربستان و آمریکا در اختیار مخالفان مسلح دولت سوریه قرار گرفته بود. در اغلب موارد نیز ارسال سلاح‌ها از کشورهای واسطه، احتمالا سودان و یمن و بر خلاف کنوانسیون‌ها بین‌المللی بوده است. با این وجود گزارش جزییاتی درباره چگونگی قاچاق سلاح ارائه نمی‌کند.

در مقابل مدارکی ارائه شده که نشان می‌دهد راکت‌هایی در اختیار داعش قرار داشت که پیش از این در انبارهای مهمات یمن بودند.

مثال دیگری که ارائه شده نسخه‌های چینی مسلسل ام۱۶ آمریکایی است. در این مورد بازرسان متوجه شده‌اند که شماره سریال این سلاح‌‌ها به همان روشی حذف شده‌اند که در سودان استفاده می‌شود این موضوع نشان می‌دهد که «تسلیحات در مخاصمات آفریقا و خاورمیانه جابجا می‌شوند، حتی اگر این درگیری‌ها به خودی خود ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند.» 

بیشتر بخوانید: 

وال استریت ژورنال: آمریکا بعد از داعش به سراغ ایران می‌رود** **

کدام کشورهای اروپایی به عربستان سعودی سلاح می فروشند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانستنی‌ها؛ ظهور و سقوط داعش

اتحادیه اروپا ۱۹ شرکت چینی را به دلیل حمایت از کارزار جنگی روسیه تحریم کرد

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد