چاره جویی برای بحران حلب، محور نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چاره جویی برای بحران حلب، محور نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا

وزرای خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در لوکزامبورگ جمع شدند تا درباره محاصره شهر حلب و همچنین نقش روسیه در تحولات سوریه به گفتگو بپردازند.

این نشست پس از آن برگزار می شود که تلاش های سازمان ملل متحد برای توقف بمبارانهای حلب به شکست انجامید.

پیش از آغاز این نشست فدریکا موگرینی، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این نشست به دنبال وضع تحریم های جدیدی علیه روسیه به دلیل نقشی که این کشور در رویدادهای حلب دارد، نیست.

او گفت: «وضع تحریم تنها ابزار اتحادیه اروپا نیست. ما ابزار زیاد دیگری هم داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم. ما ابزار فشار و اهرم های مثبت دیگری هم داریم. فکر می کنم ترکیبی از این دو همیشه عاقلانه و مفید است.»

ژان مارک ایرو، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت: «ما نمی توانیم چشمانمان را روی این وضعیت ببندیم. همه کاری انجام شد تا ما در سکوت نگه داشته شویم و چشمانمان را ببندیم. اما چنین کاری در نشست امروز انجام نخواهد شد.»

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا گفت: «راه حل این مساله و نجات آینده حلب، واقعا به رژیم اسد و بالاتر از همه به روس ها مرتبط است. این بستگی به آنها دارد تا در این زمینه وارد عمل شوند و من از مردم بزرگ روسیه می خواهم تا راه متفاوتی را انتخاب کنند.»

با پایان یافتن آتش بسی که با میانجی گری آمریکا و روسیه برقرار شده بود، مناطق شرقی شهر حلب بار دیگر به محاصره نیروهای بشار اسد در آمد. بسیاری از مناطق شرقی شهر که در کنترل شورشیان است به تلی از خاک تبدیل شده است و غیرنظامیان این منطقه از کمبود شدید مواد غذایی و دارویی رنج می برند.