Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارتش عراق از پیشروی در شهر موصل خبر داد

ارتش عراق از پیشروی در شهر موصل خبر داد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بلافاصله پس از آغاز عملیات گسترده ارتش عراق برای بازپسگیری شهر موصل، دولت عراق اعلام کرد که بخشهای زیادی از شهر را از شبه نظامیان داعش پس گرفته است.

آگهی

بلافاصله پس از آغاز عملیات گسترده ارتش عراق برای بازپسگیری شهر موصل، دولت عراق اعلام کرد که بخشهای زیادی از شهر را از شبه نظامیان داعش پس گرفته است.

بر اساس تصاویر منتشر شده از شهر موصل، نیروهای داعش چند خودروی بمبگذاری شده را منفجر کردند تا مانع پیشروی نیروهای عراقی بشوند.

نیروهای عراقی و کرد از حمایت هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار هستند که مواضع گروه موسوم به «دولت اسلامی» را در شهر موصل بمباران می کنند.

مسعود بارزانی، رئیس حکومت خودمختار کردستان عراق گفت: «مدت زیادی است که فرماندهان نظامی از سوی نیروهای عراق و نیروهای پیشمرگه کرد در کنار هم کار می کنند تا این عملیات را سازماندهی کنند.»

تخمین زده می شود که حدود ۳۰ هزار نیروی عراقی به همراه نیروهای ائتلاف در این عملیات مشارکت داشته باشند.

حدود دو ماه قبل نیروهای مسلح کرد موسوم به پیشمرگه با پیشروی در منطقه موصل توانستند بیش از ده روستا را از گروه داعش پس بگیرند اما نیروهای داعش همچنان کنترل بخشهایی از شهر موصل را در دست خود دارند.

گروه داعش حدود دو سال قبل کنترل شهر موصل را به دست گرفت و این شهر را پایتخت خلافت خودخوانده خود اعلام کرد.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق پیش تر وعده داده بود که در سال جاری میلادی کنترل شهر موصل، دومین شهر بزرگ بزرگ عراق از دست داعش خارج می شود.

دولت ترکیه رسما اعلام کرده است که خواهان مشارکت در عملیات پس گرفتن موصل است اما دولت عراق با این خواسته مخالف است و گفته است که فقط نیروهای عراقی در این عملیات مشارکت خواهند داشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: «اگر ما در عملیات موصل مشارکت نداشته باشیم، ترکیه نمی تواند مسئولیت اتفاقات ناخوشایند رخ داده را به عهده بگیرد. ما در این عملیات مشارکت می کنیم و همزمان در میز مذاکره هم حضور خواهیم داشت. ما ۳۵۰ کیلومتر مرز با عراق داریم که باید از آن محافظت کنیم و تا از تهدیدهای احتمالی در امان بمانیم.»

روابط ترکیه و عراق پس از ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق دچار تنش شد و حالا این تنش ها با خواسته ترکیه مبنی بر مشارکت در عملیات موصل بالاگرفته است. دولت عراق از ترکیه به دلیل اینکه نیرو هایش را بدون اجازه بغداد، وارد خاک عراق کرده است، انتقاد کرده بود و نیروهای ترکیه را «نیروهای اشغالگر» خوانده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سازمان ملل نسبت به وضعیت ساکنان شهر موصل

سرگذشت موصل از زمان تسخیر داعش

عملیات موصل؛ خطر استفاده گسترده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی