Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیده‌بان حقوق بشر: تا وقتی ایران زنان را به ورزشگاه راه نمی‌دهد، حق میزبانی به آن ندهید

دیده‌بان حقوق بشر: تا وقتی ایران زنان را به ورزشگاه راه نمی‌دهد، حق میزبانی به آن ندهید
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در نامه‏‌ای ‏خطاب به اری گارسیا، رئیس فدراسیون جهانی والیبال نوشت تا زمانی که ایران حضور آزاد زنان تماشاگر برای تماشای مسابقات والیبال در این کشور را تضمین نکند، این فدراسیون باید از میزبانی ایران جلوگیری کند.

مینکی وردن، مدیر ابتکارات جهانی در سازمان دیدبان حقوق بشر در این نامه نوشت: «مقامات والیبال ایران به وعده خود در مورد خرید آزادانه بلیت توسط زنان برای تماشای مسابقات لیگ جهانی در ماه ژوئیه (تیر ماه) عمل نکردند و هیچگونه مجازاتی در مورد آنها به اجرا در نیامد. حال اعطای یک تورنمنت جهانی دیگر به ایران، فقط مقامات این کشور را در اجرای سیاست‏‌های ‏تبعیض‌آمیز خود برای حاشیه نشین کردن زنان گستاخ تر می‏‌کند.»

مدیر ابتکارات جهانی در سازمان دیدبان حقوق بشر افزود: «علیرغم وعده‏‌های ‏فدراسیون والیبال ایران برای پایان دادن به تبعیض در ورزشگاه‏‌ها به نظر می‏‌رسد این فدراسیون ساختاری را به وجود آورده است که اکثر زنان را از داشتن هر گونه فرصتی برای شرکت در مسابقات محروم می‌کند. [بنابراین] فدراسیون بین‌المللی والیبال باید این مطلب را صراحتا مطرح کند که تا زمانی که فدراسیون ایران به وعده‏‌های ‏خود عمل نکرده است قادر نخواهد بود میزبانی مسابقات بین‌المللی والیبال را بر عهده داشته باشد.»

در ادامه این نامه آمده است که فدراسیون بین المللی والیبال باید اصرار کند که فدارسیون والیبال ایران ورود آزادانه زنان به مسابقات والیبال در داخل کشور را تضمین کند و به مقامات تهران نیز گوشزد کند تا زمانی که بانوان ایران از تماشای آزادانه مسابقات والیبال محروم باشند، ایران نخواهد توانست میزبانی تورنمنت‏‌های ‏بین المللی آینده را بر عهده داشته باشد.

#دیده‌بان_حقوق_بشر از فدراسیون #والیبال خواسته برگزاری بازی در #ایران متوقف شود#letwomengotostadiumhttps://t.co/ylUuqi3IhL

— Fateme Karimkhan (@KarimkhanF) October 14, 2016

سازمان دیدبان حقوق بشر پیشتر نیز در ماه می ۲۰۱۶ (اردیبهشت ۱۳۹۵) در نامه‏‌ای ‏به رئیس فدراسیون جهانی والیبال درخواست انجام تحقیقاتی رسمی درباره محروم کردن زنان تماشاگر از مسابقات جزیره کیش را مطرح کرده بود.

تا چند سال قبل زنان ایران می‌توانستند به عنوان تماشاگر در مسابقات والیبال حضور پیدا کنند اما از سال ۲۰۱۲ تاکنون، بانوان ایرانی از این حق محروم شده‌اند.

در همین حال جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی مسابقات لیگ جهانی والیبال و نیز میزبانی مسابقات بین‌المللی والیبال ساحلی در سال ۲۰۱۷ داوطلب شده است و قرار است فدراسیون بین‌المللی والیبال هم در هفته‌های آینده میزبان‌های سال ۲۰۱۷ را اعلام نماید.

در لیگ جهانی والیبال که تیر ماه سال گذشته در تهران برگزار شد علیرغم الزام فدراسیون جهانی والیبال به حضور آزادانه زنان در استادیوم‌ها، ایران از اجرای آن سر باز زد. در آن زمان مقام‌های ایران تنها به شماری از زنان از جمله خانواده برخی بازیکنان تیم ملی والیبال ایران اجازه دادند در بازی ایران و صربستان در ورزشگاه آزادی حضور یابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد