تبعات سقوط شدید ارزش پوند

تبعات سقوط شدید ارزش پوند
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارزش پوند پس از اعلام نتیجه همه پرسی برکسیت تا کنون حدود ۱۶ درصد افت داشته و به پایین ترین حد خود طی ۳۰ سال گذشته رسیده است.

آگهی

ارزش پوند پس از اعلام نتیجه همه پرسی برکسیت تا کنون حدود ۱۶ درصد افت داشته و به پایین ترین حد خود طی ۳۰ سال گذشته رسیده است.

اگرچه سقوط واحد پولی بریتانیا می تواند تا حدودی فعالیتهای بخش صادرات را افزایش دهد اما بخش واردات برتانیا با بحران جدی روبرو خواهد شد.

جرمی باتستون، تحلیلگر بازار در این باره می گوید: «اگر در بخش ساخت و ساز هستید و باید قطعاتی از خارج سفارش دهید، کاهش ارزش پوند مشکل بزرگی خواهد بود.»

ضعف پوند و افزایش هزینه و مخارج بخش واردات کشور می تواند تراز تجاری سالانه بریتانیا را دچار اختلال کند. این روند تاثیر بسیار منفی برروی میزان اعتماد سرمایه گذاران خواهد داشت.

دانیل ورنازا، اقتصاددان گروه بانکی یونی کردیت درباره تبعات منفی سقوط ارزش پوند گفت: «پس از مدتی مصرف کنندگان از سقوط ارزش پوند آسیب خواهند دید. این آسیب به دو صورت خواهد بود: اول آنکه پوند ضعیف موجب می شود اجناس وارداتی گران تمام شود و در نتیجه قیمتها نیز افزایش خواهند یافت. دوم آنکه میزان اعتماد پایین می آید.»

تحقیقات نشان می دهد شکست در مذاکرات مربوط به برکسیت و روند خروج ناموفق از اتحادیه اروپا می تواند برای بخش تجاری-مالی بریتانیا ضرر و زیانی معادل ۴۳ میلیارد یورو دربر داشته باشد.

مروین کینگ، رییس سابق بانک مرکزی بریتانیا گفت: «پیش از برگزاری همه پرسی گفته می شد خطرات اصلی برکسیت افزایش نرخ بهره، سقوط قیمتها در بخش مسکن و کاهش نرخ برابری ارزی است. به خود می گفتم غیرممکن است. برروی این مسئله سه سال کار شده است. اما اکنون می بینیم که امکان زیادی وجود دارد که این اتفاقات بیافتد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط شدید ارزش پوند در بازارهای آسیایی

تدابیر وزارت دارایی بریتانیا برای مقابله با تبعات پس از برکسیت

پیامدهای برکسیت؛ تنها یک سوم از سرمایه‌گذاری‌های اتحادیه اروپا در بریتانیا جبران می‌شود