سقوط شدید ارزش پوند در بازارهای آسیایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
سقوط شدید ارزش پوند در بازارهای آسیایی

ارزش پوند در ابتدای کار بازارهای معاملات ارزی آسیایی روز جمعه به شدت کاهش پیدا کرد و طی دو دقیقه افتی معادل ۹ درصد بخود دید. اگر چه در اواسط کار این بازارها ارزش آن افزایش یافت اما در پایان ساعات کاری هر پوند ۱ دلار و ۲۴ سنت معامله شد که معادل افت ۱.۲ درصدی نسبت به روز گذشته است.

احتمال وجود مشکلات در سیستم آنالیز اتوماتیک بازارهای بورس، آشفتگی و بیم سرمایه گذاران از احتمال شکست در مذاکرات پس از برکسیت و در نهایت سخنان فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از جمله عوامل این بحران بوده است.

رییس جمهوری فرانسه درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت: «بریتانیا برای برکسیت اتخاذ تصمیم کرد و حتی برای خروج از اتحادیه اروپا بصورت سخت. باید تا آخر خواسته بریتانیایی ها برای خروج پیش رفت. ما باید در این زمینه موضعی بسته و جدی داشته باشیم. در غیر اینصورت اصول اتحادیه اروپا را زیر سئوال خواهیم برد.»

عده ای از کارشناسان نیز احتمال افزایش نرخ بهره بانک مرکزی ایالات متحده و در نتیجه افزایش ارزش دلار را عامل دیگر سقوط ارزش پوند می دانند.

مایکل هیوسون، کارشناس شرکت «سی ام سی مارکتس»، ارائه دهنده خدمات مالی گفت:«هنوز احتمال سقوط بیشتر پوند وجود دارد بویژه در برابر دلار آمریکا، زیرا احتمال افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در ماه دسامبر وجود دارد. در صورتی که نرخ بهره این نهاد افزایش یابد فشار برروی پوند بیشتر خواهد شد.»

پس از اظهارت ترزا می، نخست وزیر بریتانیا مبنی بر آغاز روند خروج از اتحادیه اروپا از اواخر ماه مارس سال ۲۰۱۷، ارزش پوند دستخوش نوسان شده بود.

بانک مرکزی بریتانیا در واکنش به این تحولات اعلام کرده تحقیقاتی را درباره علل سقوط شدید ارزش پوند آغاز می کند.