Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بمباران و جنگ در سوریه، مخالفت و بن بست در شورای امنیت

بمباران و جنگ در سوریه، مخالفت و بن بست در شورای امنیت
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در نشست روز شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه برای پایان دادن به حملات هوایی حلب با وتوی روسیه متوقف شد.

آگهی

در نشست روز شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه برای پایان دادن به حملات هوایی حلب با وتوی روسیه متوقف شد.

از سوی دیگر پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه برای برقراری آتش بس در سوریه بدون این که اشاره ای به توقف بمباران ها در شرق شهر حلب داشته باشد، رای نیاورد.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد پس از نشست شورای امنیت گفت که همه اعضای این شورا از همان ابتدای نشست می دانستند که نه پیش نویس پیشنهادی فرانسه رای می آورد و نه پیش نویس روسیه.

سوریه، روسیه و ایران، غرب و برخی از کشورهای عرب را به حمایت از گروه های مسلح مخالف بشار اسد و طولانی تر کردن جنگ داخلی سوریه متهم می کنند و می گویند این گروه ها از غیرنظامیان سوری در شرق حلب به عنوان سپری انسای استفاده می کنند.

قدرت های غربی اما می گویند حملات هوایی روسیه و سوریه به شرق شهر حلب جان غیرنظامیان را می ستاند تا اسلامگرایان افراطی و تروریست ها را.

متیو ریکرافت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد با انتقاد از حق وتوی روسیه خطاب به ویتالی چورکین که ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، گفت:«وتوی شما آقای رئیس، بر آنچه از مدتها قبل می دانستیم مهر تایید نهاد. اقدامات روسیه در هفته های اخیر نشان داده که تعهدات این کشور به روند صلح چقدر توخالی است.»

حدود ۲۵۰ هزار نفر در شرق شهر حلب، محلات تحت کنترل مخالفان مسلح دولت سوریه، ساکن هستند که حدود ۸۵ هزار تن از آنها را کودکان تشکیل می دهند.

حنا سینگر، نماینده یونیسف در سوریه می گوید:« شاهد هستیم که (در شرق حلب) به دلیل فقدان خدمات و عدم امکانات، پزشکان قادر به مواجه با وضع موجود نیستند، شماری از کودکان در شرایط بحرانی به سر می برند و با مرگ دست و پنجه نرم می کنند…خشونت ها باید متوقف شود. ما در پشتیبانی و ارائه کمک به مردم شرق حلب کاملا به حالت آماده باش هستیم.»

کشمکش های قدرت های بزرگ جهانی و منطقه ای بحران سوریه را بحرانی تر کرده است؛ جنگی داخلی که نیمی از جمعیت سوریه را آواره کرده و بیش از ۳۰۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط جنگنده روس؛ مسکو به مواضع جبهه فتح الشام حمله کرد

جان کری خواستار تحقیق درباره ارتکاب جنایت جنگی در شهر حلب سوریه شد

آنتونیو گوترش، گزینه شورای امنیت برای دبیرکلی سازمان ملل متحد