افزایش جنگل‌سوزی در ایران

افزایش جنگل‌سوزی در ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بر اساس اعلام رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در ۵ ماهه اول سال جاری هزار و ۱۳۵ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور در سطحی برابر ۱۱ هزار و ۴۸۶ هکتار رخ داده است.

خداکرم جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفت: «۹۵ درصد آتش‌سوزی‌هایی که در جنگل‌ها و مراتع کشور صورت می‌گیرد غیر عمد تشخیص داده می‌شود… و آتش‌سوزی‌های صورت گرفته در جنگل‌های کشور بیشتر به‌ خاطر بی‌احتیاطی چوپانان، گردشگران و افرادی که نیاز به روشن کردن آتش دارند ایجاد می‌شود.

اما بررسي آمار حريق‌های رخ داده در ايران نشان می‌دهد که روند وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های طبيعی کشور همواره با نوساناتی همراه بوده است، اما روند وقوع آن با ميزان بارش در کشور ارتباط مستقيم دارد.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در این باره گفت: سالانه یک درصد از جنگل‌های دنیا یعنی حدود ۴۰ میلیون هکتار جنگل دچار آتش‌سوزی می‌شود و میزان جنگل‌سوزی‌های ایران برابر یک بیست و پنجم متوسط جهانی است.

برخي کارشناسان بر اين اعتقادند که استانداران به مسئله اطفای حريق در عرصه‌های طبيعی توجه چندانی ندارند و فقط در شرايطی همکاری مناسب با اداره‌های منابع طبيعی خواهند داشت که بتوانند از آن‌ها امتيازهای ويژه بگيرند.

آقای جلالی همچنین در خصوص قاچاق چوب گفت: «در سه سال گذشته ۵۹۸ تن ذغال کشف شده است، همچنین رقمی بالغ بر ۶ هزار و ۱۷۴ تن مجموع کشفیاتی بوده که به‌صورت چوب، هیزم، ذغال و خار و خاشاک از دست متخلفان کشف شده است.»

در اين طرح سه سازمان مديريت بحران، جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداری کشور و حفاظت محيط‌ زيست به‌عنوان متوليان اصلی مقابله با حريق معرفی شده و نحوه تخصيص و توزيع اعتبارات نيز به گفته مسئولان به وضوح تعيين ‌شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا وزیر خارجه عمان در سفر به تهران حامل پیام آمریکا برای ایران بود؟

پیروز مجتهدزاده: جمهوری اسلامی در قبال حماس باید کاری را بکند که پادشاه سابق در مورد اسرائیل کرد

از «علت و ملت» و «کمربند شیعی» تا «امپراتوری باستان»؛ استعاره‌های ماندگار کیسینجر از ایران