پاکستان قوانین مجازات متهمان قتل های ناموسی را سخت تر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پاکستان قوانین مجازات متهمان قتل های ناموسی را سخت تر کرد

پارلمان پاکستان روز پنجشنبه با تغییر قوانین این کشور راه فرار متهمان به قتل های ناموسی از مجازات را سخت تر و غیرممکن کرد. بدین ترتیب آنهایی که به نام دفاع از شرافت خانواده مرتکب قتل شوند حتی اگر توسط والدین و خانواده مقتول بخشوده شوند و اعدام نشوند به حبس محکوم خواهند شد.

شرمین عبید چینوی، فیلم ساز و فعال پاکستانی است که با فیلم «دختری در رودخانه: بهای بخشش» جایزه بهترین مستند کوتاه اسکار را از آن خود کرد.

وی می گوید: «در سراسر پاکستان در روستاها و شهرهای کوچک مردم فکر می کنند که قتل های ناموسی جرم محسوب نمی شود چرا که هیچ کس به خاطر ارتکاب آن روانه زندان نمی شود. از همین رو می خواستم بحثی ملی در خصوص قتل های ناموسی آغاز شود تا مردم بدانند که آن جرم و جنایتی جدی است. بخشی از دین و فرهنگ ما نیست، بلکه پدیده ای است که باید با آن همانند قتل عمد برخورد شود و کسانی که مرتکب قتل می شوند زندانی گردند.»

به گزارش کمیسیون حقوق بشر پاکستان، تنها در سال گذشته حدود ۱ هزار و یکصد زن و دختر در این کشور با استدلال لکه دار کردن شرافت خانواده کشته شده اند.

گمان می رود آمار قربانیان قتل های ناموسی در پاکستان بیش از آمار موجود است و بیشتر قتل های از این نوع گزارش نمی شوند.

قتلی که بیشتر از دیگر قتل های ناموسی در پاکستان و جهان رسانه ایی شد کشته شدن فوزیه عظیم بود. وی که در پاکستان به قندیل بلوچ یا کیم کارداشیان معروف بود در انتشار عکس ها و تصاویر خود در شبکه های اجتماعی و آنلاین هراسی نداشت.

محمد وسیم با اعتراف به قتل خواهرش گفته بود که او را بخاطر «بی حرمتی به خانواده و نام بلوچ» کشته است و از کشتن خواهرش متاسف نیست.