ادامه هشدارها در مورد فاجعه انسانی در حلب

ادامه هشدارها در مورد فاجعه انسانی در حلب
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تصاویر حلب دنیا را تکان داده است.

آگهی

تصاویر حلب دنیا را تکان داده است. شهری به زانو در آمده و ویران که رژیم سوریه با پشتیبانی مسکو هر روز آن را بمباران می کند. شهری که نخستین قربانیان آن زنان و کودکان، بیماران و پزشکان هستند. با وجود بی عملی جامعه جهانی در برابر فاجعه انسانی در حلب، ابتکار عمل افراد و سازمان های مختلف در جهان برای بیدار کردن وجدان ها در این زمینه رو به افزایش است.

چندین استاد دانشگاه و کنشگر اروپایی و آمریکایی طوماری را که در هلند تهیه شده و خواسته آن توقف کشتار حلب و محکومیت رژیم اسد است، امضا کرده اند.

«ما امروز سکوت می کینم.» این جمله ای است که هفته نامه آلمانی «در اشترن» در شماره اینترنتی روز جمعه خود به نشانه اعتراض به وضعیت اسفبار انسانی در شهر حلب منتشر کرد. این نشریه به همین دلیل در روز جمعه منتشر نشد. صفحه نخست وبسایت این هفته نامه نیز به جز یک توضیح برای تصاویر دلخراش از قربانیان نبرد در حلب، حاوی مطلب دیگری نیست. مسئولان این نشریه می گویند که فاجعه انسانی در حلب به حد کافی در رسانه ها پوشش داده نشده است.

Le site allemand d'info sternde</a> a décidé de se taire aujourd&#39;hui pour alerter sur le sort d&#39;<a href="https://twitter.com/hashtag/Alep?src=hash">#Alep</a>. <a href="https://t.co/hS9xJvHoYY">pic.twitter.com/hS9xJvHoYY</a></p>&mdash; Jean-Luc Testault (jltestault) 7 octobre 2016

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سی ام شهریور، پس از انتشار خبر حمله به یک کاروان کمک های بشردوستانه، تلاش کرد تا توجه جامعه جهانی را به فاجعه در سوریه جلب کند. او گفت: «آخرین نمونه، حمله وحشیانه و کثیف روز گذشته به یک کاروان هلال احمر سازمان ملل در سوریه بود که ظاهرا تعمدی هم بوده است. در نتیجه این گستاخی، سازمان ملل مجبور به قطع کمک های خود شد.»

دو هفته پیش، رژیم دمشق با پشتیبانی هوایی ارتش روسیه حملات وسیعی را آغاز کرد که مستقیما زندگی روزمره مردم حلب را تحت تأثیر قرار داد.

یکی از شهروندان که طرفدار ارتش آزاد سوریه است می گوید: «کسی در این منطقه نمی ماند. تنها دو سه خانواده را می شناسیم که اینجا مانده اند. یک سال است که آب قطع شده و برق هم نیمه قطع است.»

استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه روز پنج شنبه گفت اگر سوریه و روسیه حملات وسیع خود را ادامه بدهند، محله های شورشیان نابود می شوند: «در این شرایط باید گفت که حداکثر تا دو ماه یا دو ماه و نیم دیگر ممکن است بخش شرقی حلب به کلی نابود شود. منظورم بیشتر بخش قدیمی شهر و هزاران سکنه غیرنظامی آن است که کشته می شوند، نه تروریست ها.»

به نظر می رسد تا زمانی که قربانیانی در زیر آوار می مانند، هر گونه تلاشی برای یافتن راه حل سیاسی در سوریه کاملا به بن بست می خورد. در عرصه دیپلماتیک نیز، آمریکا گفتگوهای خود با روسیه در مورد آتش بس در سوریه را به تعلیق در آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد

دادگاه فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی بشار اسد را صادر کرد