مناظره انتخاباتی نامزدهای معاون اولی کلینتون و ترامپ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مناظره انتخاباتی نامزدهای معاون اولی کلینتون و ترامپ

روز سه شنبه تیم کین، نامزد معاون اولی هیلاری کلینتون کاندیدای حزب دموکرات، و مایک پنس، نامزد معاون اولی دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه به مناظره تلویزیونی پرداختند. این نخستین و تنها مناظره تلویزیونی این دو در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بشمار می آید.

تیم کین با انتقاد از گفته های دونالد ترامپ در مسائل نظامی گفت: «ترامپ به ارتش توهین می کند. می گوید ارتش فاجعه است. جان مک کین قهرمان نیست و باید فرماندهان را از کار بر کنار کرد. می گوید بیشتر از آنها می فهمد. می خواهد ائتلاف را از هم بگسلد، و به نظرش ناتو ناکارآمد است و تنها زمانی حاضر به همکاری با اسراییل است که آنها پول زیادی پرداخت کنند. دیگر آنکه ترامپ عاشق دیکتاتورهاست. ولادیمیر پوتین، کیم جونگ اون، معمر قذافی و صدام حسین چهره های دلخواه او هستند. خطرناکتر از همه این است که وی گمان می کند اگر همه کشورها به سلاح هسته ای دسترسی داشته باشند، جهان امن تر خواهد بود.»

مایک پنس، در بخشی از سخنان خود از سیاستهای خارجی دولت باراک اوباما بویژه در زمان وزارت خارجه خانم کلینتون انتقاد کرد.

آقای پنس در اینباره گفت: «اولویت هیلاری کلینتون در وزارت خارجه نزدیکی به روسیه بود. سپس روسها به اوکراین حمله و کریمه را اشغال کردند. اکنون رهبر کوتوله و گردن کلفت روسیه در حال دیکته کردن فرمایشاتش به آمریکاست. در حالیکه آمریکا از گفتگو درباره آتش بس پا پس می کشد، ولادیمیر پوتین موشکهایش را در سوریه نصب می کند و قدرتش را به رخ می کشد. ببینید ما باید با اقتدار آمریکایی وارد این مسئله شویم.»

روز یکشنبه دومین مناظره تلویزیونی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار خواهد شد. بر اساس نتایج آخرین نظر سنجی ها آقای ترامپ و خانم کلینتون هر یک به ترتیب ۴۴ و ۴۹ درصد آراء را بدست خواهند آورد.