Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چالش آمریکا و روسیه بر سر بحران سوریه؛ از آتش بس تا ترک مذاکرات

چالش آمریکا و روسیه بر سر بحران سوریه؛ از آتش بس تا ترک مذاکرات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی دولت آمریکا به تازگی اعلام کرد که به دلیل ادامه حملات هوایی به شهر حلب و مناطق درگیر اطراف آن، مذاکرات با روسیه را ادامه نخواهد داد.

آگهی

گزارش تفصیلی

دولت آمریکا به تازگی اعلام کرد که به دلیل ادامه حملات هوایی به شهر حلب و مناطق درگیر اطراف آن، مذاکرات با روسیه را ادامه نخواهد داد. چگونه روند این گفتگوها از رسیدن به توافق آتش بس موقت به توقف مذاکرات رسید؟

توافق آتش بس موقت

نزدیک به یک ماه چشم جهان به مذاکرات روسیه و ایالات متحده در مورد درگیریهای سوریه دوخته شده بود. باراک اوباما در پایان دوره ریاست جمهوری اش، تمام توان خود را بر حل بحران سوریه و مشخص کردن نقش دولت آمریکا در رفع درگیریها متمرکز کرد و سرانجام روز دهم سپتامبر با رسیدن به یک توافق آتش بس موقت، امید به این مذاکرات به اوج رسید.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درباره این توافق گفت: «امروز ایالات متحده و روسیه برنامه ای اعلام خواهند کرد که اگر اجرایی شود توانایی تغییر اوضاع را دارد و نقطه عطفی خواهد بود.»

از روز دوازدهم سپتامبر، آتش بس در حلب آغاز شد و شهر برای چند روزی نفس کشید. اما همه می دانستند که توقف درگیری ها دوام نخواهد داشت. نه مخالفان دولت و نه نیروهای حامی بشار اسد حاضر به عقب نشینی از مواضع خود در این شهر نبودند.

حمله به کاروان کمکهای بشردوستانه؛ آغاز مجدد درگیریها

با وجود بروز خشونت هایی در این سو و آنسو، آتش بس تا چند روز در مناطق درگیر برقرار بود. تا اینکه روز نوزدهم سپتامبر کاروان کمک های بشردوستانه صلیب سرخ مورد حمله هوایی قرار گرفت و از آن پس علیرغم تلاش های بسیار، طرفین درگیر از ادامه آتش بس سر باز زدند.

در زمان برقراری آتش بس موقت، برای مدتی هر چند کوتاه نهادهای بین المللی و حقوق بشر توانستند کمک های اولیه مورد نیاز را به شهرهای سوریه برسانند. اما پس از آغاز مجدد درگیریها کامیون های حامل کمک ها در مرزهای ترکیه با سوریه متوقف شدند و این روزنه کوچک نیز بسته شد.

ادامه بمباران هوایی و توقف مذاکرات

از پایان آتش بس تا کنون شهر حلب بی وقفه شاهد بمباران هوایی بوده است. در آخرین حمله هوایی تنها بیمارستان شهر مورد اصابت قرار گرفت. این موضوع باعث عکس العمل شدید واشنگتن و سازمان ملل متحد در مقابل حملات هوایی روسیه شد. در نهایت دولت آمریکا اعلام کرد که حاضر به ادامه مذاکرات با روسیه نیست.

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد توقف مذاکرات گفت: «متاسفانه از ابتدا هم خیلی ها از جمله در طرف آمریکایی مایل به شکستن توافق بودند. و همانطور که می دانید روز گذشته کسانی که مخالف توافق سیاسی در درگیریهای سوریه و مخالف اجرای قطعنامه سازمان ملل بودند، موفق شدند.»

آقای کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز در مورد ترک مذاکرات حل بحران سوریه گفت: «به نظر می رسد که دولت سوریه و روسیه مایل به پیشبرد دیپلماسی نیستند و می خواهند از قدرت نظامی بر علیه بدن های رنج دیده و بیمارستان های بمباران شده و کودکان ترسیده این منطقه استفاده کنند. مردمی که خلاف روشی که روسیه برگزید مایل به صلح بودند.»

ارتش سوریه و حامیان بشار اسد با پشتیبانی ناوگان هوایی روسیه در هفته گذشته حمله زمینی همه جانبه ای را به شهر حلب آغاز کردند. در مناطق تحت محاصره این شهر نزدیک به ۲۵۰ هزار غیر نظامی گرفتار شده و هیچ راهی برای خروج از مناطق درگیر برای زخمی ها و مردم عادی وجود ندارد.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، با شروع درگیری ها در دوازده روز گذشته ۳۴۲ نفر از جمله ۱۰۶ کودک در شهر حلب جان خود را از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک سازمان غیردولتی: هشت نفر در حملات روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه کشته شدند

روسیه طرح تمدید ۹ ماهه دوره ارسال کمک‌های بشردوستانه فرامرزی به شمال غرب سوریه را وتو کرد

شبه‌نظامیان شبیحه؛ ابزاری برای سرکوب اعتراضات و گریز از اتهام «جنایات جنگی» در سوریه