همه پرسی در مجارستان در مخالفت با سهمیۀ پناهجویان رای کافی نیاورد

همه پرسی در مجارستان در مخالفت با سهمیۀ پناهجویان رای کافی نیاورد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همه پرسی در مجارستان بر سر عدم پذیرش سهمیه بندی پناهجویان از سوی اتحادیۀ اروپا با شکست روبرو شد.

آگهی

همه پرسی در مجارستان بر سر عدم پذیرش سهمیه بندی پناهجویان از سوی اتحادیۀ اروپا با شکست روبرو شد.

علیرغم اینکه بیش از ۹۲ درصد از شرکت کنندگان به این همه پرسی پاسخ آری داده اند اما از آنجایی که کمتر از ۵۱ درصد از واجدین شرایط در آن شرکت کرده اند، این همه پرسی از وجاهت قانونی برخوردار نیست. با اینحال، ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور پس از اعلام نتایج، مخالفت خود را با پذیرش مهاجران در این کشور تکرار کرد.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در نطق خود گفت: «بروکسل یا بوداپست، سوال اصلی [انتخاب سیاست] این بود و ما نشان دادیم که تنها بوداپست حق دارد به این سوال پاسخ بدهد. سوال ساده ای در این میان مطرح بود: آیا بروکسل و جامعۀ دموکراتیک اتحادیۀ اروپا می تواند قانون خود را به کشوری تحمیل کند که ۹۲ درصد از رای دهندگان آن قانون را رد می کنند؟ من به تمام شهروندان مجار قول می دهم برای جلوگیری از چنین اتفاقی از تمام توانم استفاده کنم.»

هشت میلیون و دویست هزار نفر واجد شرایط شرکت در این همه پرسی بودند و تنها ۴۰ درصد از این افراد در این همه پرسی شرکت کرده اند. برای موفقیت این همه پرسی، مشارکت بیش از ۵۰ درصد از واجدین شرایط رای دادن در این کشور لازم است.

آتیلا یوهاش، تحلیلگر مجار دربارۀ این همه پرسی می گوید: «از نقطه نظر بین المللی این نتیجه به طور قطع یک شکست برای ویکتور اوربان است. یک همه پرسی ناکام به وی اجازه نخواهد داد به اتحادیۀ اروپا فشار وارد کند و هیچ کس او را جدی نخواهد گرفت.»

مجارستان نخستین کشوری بود که مرزهای خود را به روی پناهجویان که بیشتر آنها نیز اهل سوریه هستند، در سال ۲۰۱۵ بست. این کشور همچنین تعیین سهمیۀ پذیرش پناهنده از سوی اتحادیۀ اروپا را تاکنون نپذیرفته است.

به گفتۀ خبرنگار یورونیوز از بوداپست، بسیاری در این کشور معتقدند که ویکتور اوربان حالا سیاست خود را که طی ماههای اخیر بر مسالۀ مهاجران استوار بود باید تغییر بدهد، به نظر می رسد این سیاست بویژه اینجا در پایتخت موفق نبوده است.

طبق تصمیم اتحادیۀ اروپا، مجارستان باید سالانه دست کم ۱۲۹۴ پناهنده را در کشور بپذیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان؛ عدم اعتبار رفراندوم سهمیه بندی مهاجران اتحادیه اروپا با مشارکت ۴۵ درصدی

مجارها در رفراندوم 'آری یا نه به مهاجران' در پای صندوقهای رای

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟