Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست وزیر مجارستان خواهان تغییر قانون اساسی شد

نخست وزیر مجارستان خواهان تغییر قانون اساسی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخست وزیر مجارستان، می گوید برای عملی کردن طرح خود در مخالفت با برنامه های مهاجرتی اتحادیه اروپا، قانون اساسی را اصلاح خواهد کرد.

آگهی

نخست وزیر مجارستان، می گوید برای عملی کردن طرح خود در مخالفت با برنامه های مهاجرتی اتحادیه اروپا، قانون اساسی را اصلاح خواهد کرد.

همه پرسی جنجالی در این مورد به دلیل این که کمتر از نیمی از افراد واجد شرایط رای دادند، باطل اعلام شد. این در حالی است که حدود ۹۸ درصد افرادی که رای دادند، با طرح اتحادیه اروپا برای اسکان مهاجران خارجی مخالفت کردند.

در این همه پرسی از مردم سوال شده بود که «آیا شما موافق هستید که اتحادیه اروپا بتواند درباره اقامت افراد غیرمجار در خاک مجارستان، حتی بدون تصویب پارلمان کشور تصمیم گیری کند؟»

دولت مجارستان با صرف میلیونها یورو هزینه، مردم را تشویق کرده بود که در این همه پرسی رای «نه» بدهند. اما احزاب مخالف دولت از مردم خواسته بودند که همه پرسی را تحریم کنند و به پای صندوقهای رای نروند. آنها دولت را متهم کرده بودند که قصد دارد از همه پرسی به نفع اهداف سیاسی خود بهره برداری کند.

نخست وزیر مجارستان گفت: «ما اصلاح قانون اساسی را تنها راه ممکن برای اجرایی کردن خواست مردم می دانیم. به همین دلیل با توجه به نتیجه همه پرسی، من به دنبال تغییر قانون اساسی خواهم بود.»

مجارستان یکی از کشورهایی است که در مسیر پناهجویانی قرار دارد که روانه کشورهای شمال و غرب اروپا هستند. هرچند مجارستان، مقصد نهایی این پناهجویان نیست، اما مقامهای این کشور مجبور هستند که برای اسکان احتمالی آنها در این کشور اقداماتی را انجام دهد.

در سال گذشته میلادی بیش از ۱۷۵ هزار پناهجو درخواست خود را در مجارستان ارائه کردند. این بیشترین رقم سرانه درخواست پناهجو به نسبت شمار جمعیت افراد کشور در میان کشورهای اتحادیه اروپا است. مجارستان فقط به درخواست ۳۴۲۰ پناهجو رسیدگی کرده است و فقط به ۱۵ درصد آنها جواب مثبت داده است. این رقم، کمترین رقم میزان پذیرش پناهجویان در اتحادیه اروپا است.

بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که پیشنهاد اتحادیه اروپا مبنی بر الزام کشورهای عضو برای پذیرش شمار مشخصی از پناهجویان در نهایت عملی نشود. به همین دلیل شاید اصلا نتیجه این همه پرسی در عمل هیچ نتیجه ای در بر نداشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش نمایندگان پارلمان اروپا به همه پرسی مجارستان

واکنش مقام های اروپایی به نتیجه همه پرسی در مجارستان

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست