همه پرسی مجارستان برای رد سیاستهای مهاجرپذیری اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
همه پرسی مجارستان برای رد سیاستهای مهاجرپذیری اتحادیه اروپا

دولت مجارستان روز یکشنبه ۱۱ مهر (۲ اکتبر) همه پرسی ای را برگزار خواهد کرد که هدف از آن، جلب حمایت سیاسی شهروندان این کشور در قبال طرح های آتی اتحادیه اروپا در زمینه اسکان مهاجران در کشورهای عضو است.

در همه پرسی این سوال مطرح می شود که «آیا با تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر اسکان اجباری افراد غیرمجار در مجارستان حتی بدون موافقت پارلمان، موافقید؟»

دولت مجارستان می گوید رای «نه» به این همه پرسی، به نفع استقلال مجارستان است. بر این اساس بیلبوردهای تبلیغاتی دولت در همه جا با این هدف نصب شده است و رسانه های تحت کنترل دولت نیز با این هدف به پخش برنامه می پردازند.

روی بیلبوردهای دولت چنین جملاتی نوشته شده است:

- بیایید در همه پرسی ۱۱ مهر، آینده مجارستان را به خطر نیندازیم.

- آیا می دانستید که بروکسل می خواهد این شهر را پر از مهاجران غیرقانونی کند؟

- آیا می دانستید حملات پاریس توسط مهاجران انجام شده است؟

- آیا می دانستید از زمان آغاز این مهاجرتها، شمار زنانی که در سطح اروپا به آنها تجاوز شده، بشدت افزایش یافته است؟

- آیا می دانستید تنها یک میلیون مهاجر می خواهند از لیبی به اروپا بیایند؟

یکی از شهروندان مجارستان می گوید: «به کشورهای دیگری که مهاجران را پذیرفته اند نگاه کنید که چه مشکلاتی دارند. مهاجران به زنان تجاوز می کنند و مشکلات زیادی بوجود می آورند.»

همزمان کمپین مخالفان سیاستهای دولت نیز در حال فعالیت است.

از جمله کمپین حزب Two-tailed Dog که روی بیلبوردهایش نوشته است: آیا می دانستد که ۱ میلیون نفر از مردم مجارستان می خواهند به دیگر کشورهای اروپایی بروند؟

شهروند دیگری می گوید: «من از طرفداران این حزب منتقد دولت هستم. این حزب، طنزآمیز ترین پاسخ ها را به وضعیت پوچی که دولت در پی برقراری آن است، می دهد.»

دولت محافظه کار ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان امسال با حصارکشی در نقاط مرزی خود، مانع از ورود مهاجران به خاک این کشور شد.