Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین نوزاد با سه دی ان ای و با سه والد به دنیا آمد

نخستین نوزاد با سه دی ان ای و با سه والد به دنیا آمد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخستین نوزاد با سه دی ان ای و سه والد در ماه آوریل گذشته در مکزیک به دنیا آمده است.

آگهی

نخستین نوزاد با سه دی ان ای و سه والد در ماه آوریل گذشته در مکزیک به دنیا آمده است. به نوشتۀ مجلۀ علمی «نیوساینتیست» که این خبر را برای نخستین بار منتشر کرده، این نوزاد توسط یک تیم پزشکی بین المللی با سرپرستی دکتر جان ژانگ و با جدا کردن ژن معیوبی که در مادر وجود داشت و موجب انتقال سندرم لی به کودکان وی می شد، سالم به دنیا آمده است.

به دلیل ممنوعیت طرح در آمریکا، پزشکان این نوزاد را در بیمارستانی در مکزیک به دنیا آورده اند که هیچ ممنوعیت قانونی در این باره ندارد.

والدین این نوزاد که اهل اردن هستند، نام ابراهیم حسن را برای پسر خود برگزیده اند. به نوشتۀ مجلۀ علمی نیوسیانتیست، والدین این نوزاد که مسلمان هستند، آزمایش روش دیگری را که پیش از این در بریتانیا قانونی اعلام شده است به دلیل آنکه موجب از بین رفتن دو جنین شده بوده است، برای به دنیا آوردن نوزاد خود نپذیرفته بودند.

بر اساس نوشتۀ این نشریۀ علمی، پزشکان پس از جدا کردن ژن معیوب، دیگر کروموزوم های مادر را در تخمک اهدایی یک زن دیگر تزریق کرده و سپس به صورت لقاح مصنوعی با اسپرم پدر، آن را به رحم مادر تزریق کرده اند. در این طرح، تمامی ژن های موجود در تخمک اهدایی جدا شده تا از انتقال کروموزوم های دیگر به این نوزاد جلوگیری شود.

این زن پیش از این دو کودک خود را به دلیل ابتلا به سندروم لی که سیستم عصبی را کاملا مختل می کند، از دست داده بود.

قرار است این تیم پزشکی با شرکت در کنگرۀ سالانۀ پزشکی تولید مثل که در ماه اکتبر در شهر «سالت لیک» برگزار می شود تمامی مراحل این طرح از شکل گیری نطفه تا به دنیا آمدن این نوزاد را معرفی کند.

بریتانیا در فوریۀ سال گذشته قانونی را تصویب کرد که تولد نوزادان با سه دی ان ای و سه والد را برای جلوگیری از به دنیا آمدن کودکانی با بیماری های لاعلاج که در دستۀ میتوکندرال قرار می گیرند، ممکن می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظر بریتانیایی‌‌ها در مورد اصلاح ژنوم و دخالت والدین در تعیین رنگ چشم و قد فرزندان چیست؟

زایمان در ارتفاع ۱۳ هزار متری از زمین

آتش‌نشانان اسپانیایی مرد ۳۰۰ کیلویی بیمار را با جرثقیل از آپارتمان خود خارج کردند