Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هما هودفر «به دلایل انسان دوستانه» آزاد شد

هما هودفر «به دلایل انسان دوستانه» آزاد شد
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد هما هودفرد استاد دانشگاه‌ کانادا که در ایران در زندان بود آزاد شده است.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه پنجم مهر ماه گفت: «هما هودفرد استاد بازنشسته دانشگاه‌های کانادا که بر اساس برخی اتهامات در ایران بازداشت بود به دلایل انسان‌دوستانه از جمله بیماری آزاد شد و از طریق کشور عمان به کانادا بازگشت.»

هما هودفر که ۶۵ سال سن و تابعیت کانادایی، ایرلندی و ایرانی دارد ماه فوریه (بهمن ١٣٩٤) برای دیدار با خانواده خود به ایران رفت و نیروهای امنیتی او را یک ماه بعد در ماه مارس (اسفند) بازداشت کردند.

خانواده این زندانی سیاسی روز نهم شهریور در بیانیه‌ای از بیماری خانم هودفر خبر داده و گفته بودند که وی به دلیل از دست دادن سریع سلامتش در بیمارستان بستری شده است.

هما هودفر آزاد شد/سخنگوی وزارت خارجه:هودفرد براساس برخی اتهامات در ایران بازداشت بود که به دلایل انساندوستانه آزاد وبه کانادا بازگشت pic.twitter.com/mVjEVTAA8F

— خبرگزاری فارس (@FarsNews_Agency) September 26, 2016

پیشتر راشنا میشرا، سخنگوی وزارت خارجه کانادا اعلام کرده بود که دولت این کشور فعالانه در حال پیگیری بازداشت این شهروند بازداشتی است.

عفو بین‌الملل در کانادا نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به پس‌رفت وضعیت حقوق بشر در ایران، از مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی خواسته بود تا هما هودفر را فوری و بی‌قید و شرط آزاد کنند.

به غیر از خانم هما هودفر که عصر روز دوشنبه آزاد شد، سیامک نمازی مدیر ایرانی – آمریکایی بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت و نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی از جمله شهروندان دو تابعیتی هستند که توسط ایران دستگیر شده اند. ابوالقاسم صلواتی، قاضی دادگاه انقلاب، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور نازنین زاغری را به پنج سال زندان محکوم کرد.

روز شنبه حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا در پاسخ به سئوالی در باره بازداشت بعضی از اشخاص دارای دوتابعیت در ایران گفته بود: «در قانون ایران، دو تابعیت به رسمیت شناخته نشده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی در گفتگو با ان‌بی‌سی: در قانون ما تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته نمی‌شود

صدور کیفرخواست برای شهروندان دوتابعیتی بازداشتی در ایران

هما هودفر، استاد ایرانی کانادایی ایرلندی در تهران بازداشت شد