هما هودفر، استاد ایرانی کانادایی ایرلندی در تهران بازداشت شد

هما هودفر، استاد ایرانی کانادایی ایرلندی در تهران بازداشت شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هما هودفر، مردم شناس و استاد دانشگاه کونکوردیای مونترال، روز دوشنبه در تهران بازداشت شد.

اعضای خانواده خانم هودفر اعلام کرده اند که وی هم‌اکنون در زندان اوین به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این استاد دانشگاه ۶۵ ساله که تابعیت ایرلندی هم دارد، ماه فوریه برای انجام تحقیقات علمی در زمینه قومیت‌شناسی و نقش اجتماعی زنان به تهران سفر کرد. هما هودفر تالیفات متعددی درباره زنان و جنسیت در کشورهای مسلمان تالیف کرده است.

نزدیکان خانواده خانم هودفر گفته اند که وی چند روز پیش از بازگشت به کانادا، نخستین بار در تاریخ ۱۰ مارس به دست یکی از واحدهای حفاطت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. آماندا قهرمانی، یکی از اعضای خانواده وی به خبرگزاری فرانسه گفت که در جریان این بازداشت، اقامتگاه خانم هودفر تفتیش و پاسپورت وی ضبط شده است. از آن تاریخ به بعد، ماموران اطلاعاتی و امنیتی ایران چندین نوبت از وی بازجویی‌های طولانی به عمل آورده اند. وی سرانجام روز دوشنبه، ششم ژوئن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

اطلاعاتی راجع به اتهام هما هودفر و دلیل بازداشت وی منتشر نشده است؛ اعضای خانواده و وکیل وی امکان ملاقات با او را ندارند.

اعضای خانواده این استاد ایرانی کانادایی به ویژه نگران وضعیت سلامت وی هستند؛ به گفته آن‌ها خانم هودفر از یک بیماری نادر اعصاب رنج می‌برد و مقام‌های ایرانی به وی اجازه دسترسی به داروهایش را نمی‌دهند.

بازداشت این شهروند ایرانی کانادایی درحالی صورت گرفته که دولت لیبرال دموکرات جاستین ترودو، برخلاف کابینه محافظه‌کار سابق، سیاست نزدیکی بیشتر با ایران را در دستور کار خود قرار داده است.

MISE À JOUR Une anthropologue canado-iranienne emprisonnée en #Iranhttps://t.co/msmtzV3yorpic.twitter.com/psPXudr8Fl

— HuffPost Québec (@HuffPostQuebec) June 9, 2016

واکنش کانادا

راشنا میشرا، سخنگوی وزارت خارجه کانادا اعلام کرد که دولت این کشور فعالانه در حال پیگیری بازداشت این شهروند بازداشتی است.

ایران درباره اتباع خود مساله تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد. شهروندان ایرانی که تابعیت دیگری کسب کرده اند، در صورت حضور در ایران، امکان برخورداری از حمایت‌های کنسولی کشور دیگر را ندارند.

استفان دیون، وزیر خارجه کانادا هم با اعلام این‌که به شدت پیگیر این بازداشت است، ضمن انتقاد از بسته بودن سفارت این کشور در تهران گفت: «تعطیلی سفارت در تهران در سال ۲۰۱۲ شرایط را آسان نکرده. ترجیح می‌دادیم که [سفارتی] در ایران داشته باشیم. از آنجایی که چنین امکانی را نداریم، با دوستانمان در کشورهای ثالث که می‌خواهند در این شرایط به ما کمک کنند، همکاری می کنیم و تمام تلاشمان را برای کمک به این شهروند کانادایی ـ که دچار دردسر شده- به کار می‌بندیم.»

در سال ۲۰۰۳ زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی کانادایی که در برابر زندان اوین مشغول عکاسی از خانواده زندانیان بود، دستگیر و در دوران بازداشت جان باخت. بر اساس تحقیقات دستگاه قضایی، برخورد جسم سخت به سر وی، عامل مرگ او بوده است. این رخداد باعث تیرگی روابط تهران و اوتاوا شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز محاکمه دیپلمات اتحادیه اروپا؛ سوئد: هیچ مبنایی ندارد؛ ایران: به اسرائیل اطلاعات می‌داد

کاهش شکاف جنسیتی اشتغال در اتحادیه اروپا؛ جذب زنان در بازار کار کدام کشورها بیشتر شده است؟

«تبعیض جنسیتی»؛ شرکت رابرت دنیرو به پرداخت ۱.۲ میلیون دلار به دستیار پیشین او محکوم شد