Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاسخ ظریف به ترامپ درباره قایق‌های ایرانی: ما با آمریکا روابط عاشقانه نداریم

پاسخ ظریف به ترامپ درباره قایق‌های ایرانی: ما با آمریکا روابط عاشقانه نداریم
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر امور خارجه ایران جمعه شب دوم مهرماه در شورای روابط خارجی آمریکا سخنرانی کرد و سپس به پرسش‌های فرید زکریا، مجری برنامه پاسخ داد. آقای ظریف در این سخنرانی به موضوع توافق هسته‌ای ایران و موانعی که به گفته او آمریکا بر سر اجرای آن ایجاد می‌کند پرداخت و در ادامه به اظهارات اخیر دونالد ترامپ درباره تنش دریایی مابین ایران و آمریکا پاسخ داد. او همچنین با اشاره به شعار «مرگ بر آمریکا» در ایران گفت: «بنده هیچگاه علیه مردم آمریکا چنین سخنی به زبان نیاورده‌ام.»

۸ ماه پس از توافق، هیچ بانک بزرگ اروپایی با ایران کار نمی‌کند

محمد جواد ظریف در اظهارات خود با اشاره به «بدعهدی آمریکا» در اجرایی کردن توافق هسته‌ای گفت: هشت ماه پس از این توافق به دلیل نگرانی از اقدامات تنبیهی آمریکا هیچ بانک بزرگ اروپایی حاضر به آغاز همکاری با ایران نشده است.


ظریف می‌گوید اشتباهی که خیلی‌ها در آمریکا مرتکب می‌شوند این است که از این مذاکرات انتظار حل همه اختلاف‌ها و مشکلات میان دو کشور را داشته‌اند.

او درباره انجام تعهدات طرف‌های مذاکره هسته‌ای گفت که ایران به تعهدات خود عمل کرده اما درباره آمریکا «تاکنون تقریبا از امضای پای اسناد این توافقنامه ازسوی رئیس جمهوری و وزیر امورخارجه این کشور فراتر نرفته و ما شاهد هیچ گونه تلاش واقعی از سوی مقام‌های کاخ سفید در این رابطه نبوده‌ایم.»

روحانی :
اجازه نخواهیم داد که #آمریکا ۲ میلیارد دلار مردم #ایران را ببلعد؛آنها قول دادند روند را اصلاح کنندhttps://t.co/zpybh2yCu5pic.twitter.com/fzqqIC2KxS

— خبرگزاری تسنیم (@Tasnimnews_Fa) September 23, 2016

ظریف افزود: به عنوان نمونه بانک‌های بزرگ اروپایی مانند «اچ‌ اس‌ بی‌ سی» به دلیل همکاری با ایران در دوران تحریم‌ها، میلیاردها دلار توسط آمریکا جریمه شدند. بانک «اچ‌ اس‌ بی‌ سی» این قدر نگران بود که رفت استوارت لوی، معاون سابق وزارت خزانه داری آمریکا را استخدام کرد. پیچیدگی‌هایی که اداره کل خزانه داری فدرال آمریکا در خصوص مبادله با ایران مطرح می کند باعث شده است که بانک‌ها قید رابطه با ایران را بزنند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «براساس توافق هسته‌ای اجرای تعهدات ایران را می بایست آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند که تاکنون این کار را انجام داده و آمریکا به آن معترض نبوده است.»

آقای ظریف در پایان گفت: «اشتباهی که خیلی‌ها در آمریکا مرتکب می‌شوند این است که از این مذاکرات انتظار حل همه اختلاف‌ها و مشکلات میان دو کشور را داشته‌اند و همین موجب پیچیدگی‌هایی در این رابطه شده است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از «بدعهدی آمریکا» گلایه کرده و گفته بود: اقداماتی چون رای دیوان‌عالی آمریکا به مصادره دارایی‌های ایران غیرقانونی است.

واکنش به «شعار مرگ بر آمریکا»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه به تجمع اعتراضی در مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک اشاره کرد و از آن به عنوان «پروژه ایران هراسی بدخواهان ایران» نام برد.

او گفت: «امسال همزمان با شروع مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دشمنان ما با نصب بیلبوردهایی در سطح شهر نیویورک و به منظور تشدید جو ضد ایرانی عکس اینجانب را با این جمله منتشر کرده‌اند که منظور سیاسیون و رهبران ایران از مرگ بر آمریکا، همان مرگ بر مردم آمریکا است در حالی که بنده هیچگاه علیه مردم آمریکا چنین سخنی به زبان نیاورده‌ام.»

ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا:
هرگز نگفته ام مرگ برامریکا یعنی مرگ بر مردم امریکا/با امریکا روابط عاشقانه نداریمhttps://t.co/HVFrSc73Hz

— پايگاه خبري انتخاب (@Entekhab_News) September 24, 2016

جمعی از اپوزیسیون جمهوری اسلامی هنگام سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، دست به تجمع زدند و با در دست داشتن پلاکاردهایی به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران اعتراض کردند.

پاسخ به ترامپ درباره تنش دریایی در خلیج فارس

در ادامه این نشست فرید زکریا از وزیر امور خارجه ایران در خصوص اظهارات دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان در باره واکنش به قایق‌های ایرانی به هنگام نزدیک شدن به ناوهای آمریکایی پرسید.

آگهی

آقای ظریف در پاسخ گفت: «ما با آمریکا روابط عاشقانه نداریم. ما ۴۰سال است با آمریکا مشکل داریم. در نظر بگیرید که یک ناو جنگی یا یک هواپیمابر بزرگ در حال نزدیک شدن به آبهای شما باشد. آبهای شما. درباره خلیج مکزیک یا هر جای دیگر صحبت نمی‌کنیم.»


دونالد ترامپ گفته بود که اگر در انتخابات پیروز شود، به هر قایق ایرانی که در خلیج فارس برای ناوهای آمریکایی مزاحمت ایجاد کند شلیک خواهد شد.

وی افزود: «سربازها و ملوان‌های ما تنها چند مایل از سواحل ما فاصله دارند. اما نیروهای آمریکایی چندین هزاران مایل از سواحل شما فاصله دارند. این د درحالی است که وقتی قایق‌های ما به آنها می‌گویند که مواظب باشید قلمرو آبهای ما تجاوز نکنید ناراحت می‌شوند.»

وزیر خارجه ایران در عین حال گفت که وی با مقام‌های نظامی ایران گفتگو کرده و آنها گفته‌اند هیچ کشتی ایرانی به یک صدمتری کشتی‌های آمریکایی نزدیک نشده است.

آگهی

محمد جواد ظریف در پایان گفت: «قاعده تعامل ما این است که هیچ کشتی ایرانی به هزار متری کشتی آمریکایی یا خارجی نزدیک نشود.. ما هیچ علاقه‌ای به رویکرد تحریک آمیزنسبت به آمریکا نداریم.»

♦️ظریف:‌
ما 206 هواپیما می‌خواهیم، آمریکا تنها مجوز فروش 97 هواپیما را داد pic.twitter.com/MFAfqtu9bp

— پايگاه خبري انتخاب (@Entekhab_News) September 24, 2016

در ماه‌های گذشته قایق‌های تندرو و مسلح سپاه پاسداران چندین بار به ناوشکن‌های آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شده‌اند. دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در جریان یک سخنرانی تبلیغاتی گفته بود که اگر در انتخابات هشتم نوامبر پیروز شود، به هر قایق ایرانی که در خلیج فارس برای ناوهای آمریکایی مزاحمت ایجاد کند شلیک خواهد شد. در واکنش به این اظهار نظر هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات آمریکا، آقای ترامپ را «یک توپخانه هرز» نامیده و گفته بود: «او می‌گوید که اگر نفرات نظامی یک کشور دیگر برای نظامیان ما مزاحمت ایجاد کنند، نه اینکه به سوی آنها تیراندازی کرده باشند، بلکه فقط به خاطر مزاحمت، آنها را در همان داخل آب منفجر می‌کند. به همین سادگی هم او باعث شروع جنگ می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاسخ کلینتون به ترامپ درباره قایق‌های ایرانی: او به سادگی باعث شروع جنگ می‌شود

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم